https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Ośrodek psychiatrii już gotowy [ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Budynek jest już gotowy na przyjęcie 90 pacjentów. Nie wiadomo jednak, kiedy chorzy będą mogli rozpocząć leczenie w najnowocześniejszej placówce psychiatrycznej w kraju. Decyzja w rękach NFZ

Trzypoziomowy budynek wyrósł w dwa lata obok Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, z którym jest połączony tunelem. W dwuosobowych salach znajdą się miejsca dla 90 pacjentów.

- To najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce. W kraju nie stosuje się sal dwuosobowych, większość szpitali jest przestarzała, a ich wnętrza zbyt ciasne - zachwala inwestycję Łukasz Cichocki, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii, a jednocześnie koordynator powstającego Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie.

Lśniący nowością, okazały gmach, przez najbliższych kilka miesięcy pozostanie jednak zupełnie pusty. Pod znakiem zapytania stoi bowiem kwestia kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Nie ma jeszcze wyceny świadczeń dla nowych placówek psychiatrycznych. Fundusz przez najbliższe miesiące będzie jedynie aneksował stare umowy z istniejącymi tego typu ośrodkami - przyznaje dr Łukasz Cichocki. - Nie wiadomo więc, czy zdobędziemy finansowanie w tym okresie.

Kierownictwo tarnowskiego szpitala chciałoby, aby pierwsi pacjenci OZP pojawili się w styczniu 2016 roku. - Liczymy się jednak z czarnym scenariuszem, według którego uruchomienie placówki będzie możliwe dopiero w 2017 roku - przyznaje koordynator.

Negocjacje z NFZ już się rozpoczęły. Obecność wczoraj w Tarnowie Roberta Dziedzica, wicedyrektora Małopolskiego Oddziału NFZ, obaw nie rozwiała. - Jesteśmy przychylni finansowaniu, wszystko zależy jednak od decyzji zapadających w naszej centrali - zaznaczał wyraźnie.

Nikt nie wątpi, że zapotrzebowanie na tak specjalistyczną placówkę w regionie jest olbrzymie. - Teraz pacjenci z Tarnowa i okolic muszą jeździć na leczenie psychiatryczne do Krakowa lub Straszęcina - podkreśla Anna Czech, dyrektorka Szpitala im. św. Łukasza. - Prócz leczenia stacjonarnego, dodatkowo utworzymy zespół leczenia środowiskowego. Dzięki niemu osoby, które z różnych powodów nie mogą przebywać w szpitalu, będą odwiedzane przez lekarzy i pielęgniarki w domach.

Trwa już nabór chętnych do pracy w Ośrodku. Zajęcie znajdzie 67 osób. - Mamy pierwszą grupę, która mogłaby rozpocząć u nas pracę. Nadal poszukujemy jednak zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek - zaznacza dyr. Czech. Placówka kosztowała ponad 22 mln zł. Szpital im. św. Łukasza wyłożył na ten cel tylko 190 tys. Reszta pochodziła z funduszy europejskich, Urzędu Marszałkowskiego oraz Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik
Nie mają się co modlić pracownicy szpitala, ona już na ulotce swojej wyborczej napisała że nawet jak zostanie posłem dalej będzie dyrektorką. A co do psychiatryka... czy ktoś wie kiedy zostaną tam przyjęci pacjenci? I ile ofert pracy się pojawia? Bo ja jakoś nigdzie nie widzę żadnej, wszystko po znajomości?
"mgr"
Ale nie tyle i godziny nocne są darmowe. Przy nowym szpitalu płaci się całodobowo. Przy starym szpitalu płacimy w godz. 9 - 16 i w tym przysługuje 1 godzina darmowa.
f
fizyk
Tylko się przypadkiem nie módl! Nie wolno, PO się nie modli bo to be
d
dr
Można, tylko dojedź tam z osobą chorą psychicznie w ostrej fazie.... Chyba nie wiesz o czym mówisz......
f
face
jw
b
bio
Bo w starym też się płaci, w całym krakowie i rzeszowie się płaci. Więc gdzie się nie płaci?
w
wyborca
Podziwiajcie p.Czech,jak pięknie się modli,może wymodli ten mandat do Sejmu?A pracownicy się modlą,żeby wygrała i odeszła z tego szpitala,modlą się tak już od paru lat.
Z
Zenek
Spoko za rządów PIS tysiąc psychiatryków na pięciolecie-przyda się.Za ich rządów szpitale przepełnione psychicznymi.
m
mgr
I jeszcze. A ile będą płacić za parking pacjenci psychicznie chorzy? Kogo będzie stać na leczenie skoro nie ma refundacji NFZ?
m
mgr
I jeszcze. A ile będą płacić za parking pacjenci psychicznie chorzy? Kogo będzie stać na leczenie skoro nie ma refundacji NFZ?
"mgr"
Tylko w Polsce można budować nie mając środków na finansowanie obiektu. Oby nie było tak, jak z lotniskiem w Radomiu. Oba obiektami zarządzają liderzy PiS.
O
Obserwator
Nie ważne jaka opcja - sposób działania taki sam...
R
R.
Pani Czech kandyduje do sejmu z listy PISu
O
Obserwator
Gazoport, ośrodek psychiatrii... jeszcze nieczynne ale już otwarte!!! Jak wynika z tekstu artykułu, najwcześniej pacjenci mogą zostać przyjęci w 2016 roku. Ale być może dopiero w 2017!!!!!! No ale cóż, jak się startuje w wyborach to trzeba otwierać przed 25 października!!!! A hasło p. Dyrektor ma trafione w "10" - "Zawsze najważniejsi są ludzie"- piękne, tylko zapytajcie się ile w ostatnim czasie zostało zwolnionych pracowników w tarnowskim szpitalu.
m
mieszkaniec
Chyba nigdy w tym miescie nie doczekam sie, ze na zdjeciu pojawia sie ludzie ktorzy budowali dany obiekt.Szlag mnie trafia jako szaraka, ze zawsze sa pod krawatami wszyscy ,a ci co wybudowali dany budynek,odsylani sa na bok.WSTYD WSTYD WSTYD!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska