Wszystko zaczęło się od skonstruowania żółtego, kartonowego dwupłatowca do zabawy w pilotów.
- Czapka pilotka, gogle, kilka podkoszulków moro i zabawa niesamowita. Dzieci malowały z zapałem kartony, rysowały lotnicze szachownice, pomagały - opowiada Marzena Ryś z Przedszkola nr 17, pomysłodawczyni spotkania z pilotami. Przez kilka popołudni nauczycielka czytała dzieciom książkę autorstwa kapitana Roberta Zawady "Jak Gapa został pilotem". To z całą pewnością tylko spotęgowało marzenia o lataniu. - Odrobina wielkiego lotnictwa dla dzieci, które być może znają tylko trawiaste lotnisko przy ulicy Lotniczej, to naprawdę łyk wielkich, podniebnych przygód. Może kiedyś wyrosną z nich konstruktorzy lub piloci - mówi.
Następnym krokiem była organizacja konkursu plastycznego „Polskie skrzydła” z okazji obchodzonego w tym roku 100 - lecia Lotnictwa Polskiego i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Co najważniejsze udało się nie tylko zachęcić dzieci, ale także znaleźć sponsorów nagród. - Dostaliśmy poparcie nawet z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomoc materialną w formie nagród dla dzieci, gadżetów, materiałów o lotnictwie otrzymałam także z Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Dęblinie oraz Grupy Żelazny, znanej na świecie z akrobacji lotniczych. Dołączyły się zakłady lotnicze z Mielca, Helipoland i Świdnicki Navcom naprawiający samoloty. I oczywiście dowództwa z 1, 8, 22, 41 - bazy lotniczej WP. Do tego: Przegląd Lotniczy, Agencja lotnicza Altair, drukarnia Nomar z Tarnowa, wydawnictwo Kagero, Air Team, Aerostyle. Naprawdę doborowe towarzystwo miłych, otwartych ludzi. Wszystkim życzę takich partnerów - podkreśla Marzena Ryś.
Na konkurs nadesłano prace z całej Polski, m.in. z Malborka, Warszawy, Świdnika i Poznania. Jednak najwięcej pochodziło z Tarnowa. Jury w składzie – Anna Śliwińska –Kukla, Iwona Holik, Marzena Ryś przyznało łącznie 14 nagród i 25 wyróżnień. Prace są eksponowane obecnie w szatni przedszkola na parterze, ale najlepsze z nich, w ramach wyróżnienia zostaną późną wiosną czasowo wyeksponowane również w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto