Zobacz także: Autostradą z Tarnowa do Krakowa najwcześniej w 2013 r.
W poniedziałek Azoty Tarnów opublikowały wyniki za I półrocze. W pierwszych sześciu miesiącach grupa osiągnęła zysk netto w wysokości prawie 188 mln złotych. To więcej o blisko 160 mln złotych niż w I półroczu 2010 roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły niemal 2 miliardy złotych, o 1,2 mld zł więcej niż przed rokiem.
- Poszerzenie grupy kapitałowej o zakłady w Policach przełoży się bezpośrednio na rynek lokalny - mówi Jerzy Marciniak, prezes Azotów. Jak przekonuje, silna, stabilna i prężnie działająca firma jest gwarancją rozwoju miasta i regionu. To w Tarnowie będzie funkcjonować centrum zarządzania całą grupą. - Tu zostaną podatki, a realizowane tutaj różnego rodzaju przedsięwzięcia mogą liczyć na nasze, niemałe dofinansowanie - wyjaśnia, dodając, że zakłady już wspierają wiele inicjatyw kulturalnych, sportowych, a nawet religijnych.
O wysokiej pozycji tarnowskiej firmy - zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada świadczy subskrypcja akcji nowej emisji. - Mimo dużych zawirowań na rynkach światowych, zainteresowanie wśród potencjalnych akcjonariuszy było tak duże, że trzeba było przedłużyć termin zapisów na akcje. Udało się wynegocjować dobrą cenę, a co najważniejsze, nikt się nie wycofał z zamiaru ich kupna - mówi minister.
Pozyskane w ten sposób 600 mln zł przeznaczone zostanie na nabycie pakietu kontrolnego Zakładów Chemicznych w Policach oraz odkupienie od skarbu państwa brakujących 40 procent akcji Zakładów Azotowych w Kędzierzynie.
- Dzięki tym transakcjom grupa Azoty Tarnów stanie się liderem w produkcji nawozów mineralnych nie tylko w Polsce, ale też w Europie oraz czołowym graczem na rynku produkcji tworzyw oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów - wylicza Andrzej Skolmowski, wiceprezes firmy.
Mimo rozwoju Azotów, w najbliższym czasie nie mamy jednak co liczyć na przyjęcia nowych osób do pracy w zakładach w Tarnowie. - Robimy dużo, aby utrzymać obecny poziom zatrudnienia - wyjaśnia Witold Szczypiński, członek zarządu spółki, odpowiedzialny za produkcję, technikę i rozwój. W tym celu - w przyszłym roku otwarta ma zostać w zakładach m.in. nowa instalacja wodoru, powiązana z modernizacją wytwórni kaprolaktamu do łącznej zdolności ponad 100 tys. ton rocznie. Rozbudowywana jest także wytwórnia tworzyw modyfikowanych.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
