
Dziurkowatość liści drzew pestkowych
Kto z nas nie widział w sadzie liści z dziurami? Świadczy to o tym, że pobliskie drzewa zmagają się z dziurkowatością liści. Opadają za wcześnie, doprowadzając do osłabienia całej rośliny. Często wokół otworów robią się czerwone obwódki, a na młodych pędach widać rany.

Torbiel śliwy
Groźna choroba dopadająca śliwy, owoce stają się niekształtne, mają plamy i szybko gniją. Smak też znacznie różni się od zdrowego przypadku. Jak informuje MODR Warszawa, grzyb zimuje na powierzchni pędów w postaci blastospor (są to zarodniki, które powstają przez pączkowanie zarodników workowych). To one rozprzestrzeniają grzyba za pomocą wiatru lub wody.

Leukostomoza
Tak wygląda zdrowa kora wiśni. Szybko może się to jednak zmienić. O rozwój grzybów łatwo w okresie wzmożonej wilgotności powietrza. Można je zauważyć na korze, pędach i gałązkach, pojawiają się wtedy wybrzuszenia i szarawy nalot. Kilka oprysków od kwitnienia po dojrzewanie może ochronić roślinę przed skutkami.

Rak bakteryjny drzew owocowych
Ciężka choroba, która dotyka przeważnie wiśnie i czereśnie. Porażone fragmenty ciemnieją i obumierają. Najczęściej objawy widać na korze lub gałęziach, może z nich wyciekać gumowata substancja. W okresie zimowym należy dobrze zabezpieczyć drzewa, niskie temperatury osłabiają odporność.