
Kościół Najświętszej Panny Marii na Burku w Tarnowie
Wzniesiony przed 1458 r., nad potokiem Wątok. Jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Małopolsce. Słupowa wieża z izbicą, nakryta baniastym hełmem z latarnią, dobudowana została w 1910 r. We wnętrzu, płaskie stropy z zaskrzynieniami (w nawie) pokrywa polichromia z lat 30. XX w., dzieło Tadeusza Terleckiego. Na północnej ścianie prezbiterium dostrzec można resztki późnorenesansowej polichromii ornamentalnej z XVI–XVII w. Rokokowy ołtarz główny pochodzi z 2 poł. XVIII w., w jego polu środkowym widnieje słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI w.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół Na Terlikówce Świętej Trójcy w Tarnowie z lat 1563–89
Zbudowany jest w tradycji gotyckiego budownictwa drewnianego, z barokową wieżą dobudowaną w 1837r. Malowniczości dodaje jej gontowe pokrycie ścian i dwukalenicowego dachu. Płaskie stropy wewnątrz pokrywa polichromia z XX w. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym z 1. poł. XVII w. znajduje się cenny obraz z rzadkim przedstawieniem Trójcy Świętej w typie Pietas Domini.Ołtarze boczne pochodzą z końca XVI w. i zawierają renesansowe obrazy z końca XVI w.: Koronację Najświętszej Panny Marii i Ukrzyżowanie z klęczącymi postaciami fundatorów obrazu u stóp krzyża.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół parafialny św. Marcina w Zawadzie (XV w.)
Wznosi się na szczycie wzgórza. Wewnątrz świątyni podziwiać można polichromię pochodzącą z XX w. - figuralną na stropach i ornamentalną na ścianach. Do najstarszych elementów wyposażenia należą cztery płaskorzeźby późnogotyckie na parapecie chóru. Cennym zabytkiem jest także późnogotycki krucyfiks z początku XVI w. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym z 1. poł. XVII w. znajduje się pochodzący z tego okresu obraz św. Marcina. Ciekawostką jest łańcuch, zawieszony między nawą a prezbiterium, wykonany prawdopodobnie przez ślepego pasterza z jednego kawałka drewna.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl

Kościół św. Andrzeja Boboli w Gawłowie z 1806 r.
Został zbudowany jako zbór ewangelicki. Jest to świątynia drewniana”,” o konstrukcji zrębowej”,” oszalowana. Dwukondygnacyjna wieża ma konstrukcję słupową i nakryta jest dachem namiotowym. Jednonawowe wnętrze świątyni kryte jest stropem płaskim. Barokowe wyposażenie powstało w prowincjonalnych warsztatach snycerskich. Ołtarze pochodzą z XIX w. W głównym ołtarzu widnieje XX-wieczny wizerunek patrona świątyni”,” a w bocznym – obraz _Serca Jezusowego_ z XX w. i rzeźby czterech Ewangelistów z przełomu XVIII i XIX w. w typie ludowego baroku. Chrzcielnica pochodzi z początku XIX w.
Źródło: www.drewniana.malopolska.pl