Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telemedycyna ratuje życie w Olkuszu

Małgorzata Gleń
Magdalena Trzcinkowska, technik elektroradiologii, przygotowuje obraz z tomografu
Magdalena Trzcinkowska, technik elektroradiologii, przygotowuje obraz z tomografu Małgorzata Gleń
Dane medyczne pacjentów trafiają do klinik. Tam są oceniane przez najlepszych specjalistów.

Najnowsza zdobycz techniki medycznej - telemedycyna - wkroczyła do olkuskiego szpitala. Lecznica ma bezpośrednie internetowe połączenie z Uniwersyteckim Centrum Telemedycyny w Krakowie, chrzanowskim oddziałem kardiologicznym i śląskimi klinikami. Olkuscy lekarze w każdej chwili mogą skonsultować się ze specjalistami przy najcięższych przypadkach. Dzięki temu pacjenta nie trzeba przewozić od szpitala do szpitala w poszukiwaniu diagnozy.

Zobacz także: Śmierć na drodze w Łobzowie. Auto wbiło się w mostek

- To jest szczególnie ważne przy pacjentach neurologicznych, dla których każda podróż to ryzyko - podkreśla Ewa Łaskawiec, ordynator oddziału intensywnej terapii i anestezjologii.

Teraz pacjent, który trafia w ręce olkuskich lekarzy, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do diagnozy bez ruszania się z miejsca może być "zbadany" przez najlepszych lekarzy z danej dziedziny. Konsultacje udzielane są dla pacjentów w najcięższych stanach. Takich, którzy do szpitala trafiają z wypadków, z bólami czy z zawałami i tych, co przebywają na intensywnej terapii.

Szpital w Olkuszu korzysta z trzech rodzajów konsultacji. Teletomograficzych, teleneuro logicznych i teleEKG.

Urządzenia do telefonicznego przesyłania EKG jeżdżą w karetkach, w których nie ma lekarzy. Ratownicy medyczni mają możliwość wysyłania z karetek danych z aparatu do robienia EKG. Stosowane jest to w razie podejrzenia o zawał. Dane wysyłane są bezpośrednio do chrzanowskiego szpitala do ośrodka interwencji kardiologicznej. Tam ocenia je lekarz. Gdy potwierdzi zawał, pacjent nie jedzie już do Olkusza, gdzie na razie nie ma oddziau kardiologicznego, tylko od razu do Chrzanowa lub do Dąbrowy Górniczej.

Pacjenci po urazach lub z bólami, które trudno zdiagnozować, mają robione badania tomograficzne już w szpitalu. Ich opisy w razie potrzeby przesyłane są do śląskich klinik lub do Uniwersyteckiego Centrum Telemedycznego działającego przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. - Tam na dane specjaliści czekają całą dobę - podkreśla Norbert Kubański, dyrektor do spraw medycznych olkuskiego szpitala.
Podobnie jest, gdy istnieje potrzeba konsultacji neurologicznych.
- Lekarz specjalista na podstawie danych ocenia, czy wymagana jest operacja, i wtedy pacjenta wieziemy za danymi do kliniki neurologicznej. W wielu jednak wypadkach okazuje się, że wystarczy leczenie farmakologiczne. Wtedy wieźlibyśmy pacjenta zupełnie niepotrzebnie - mówi dyrektor Kubański.

Olkuski szpital ma zamiar rozwijać telemedycynę.
- Zapewnia ona naszym pacjentom o wiele większe bezpieczeństwo - podkreśla Joanna Martis, dyrektor olkuskiej lecznicy.

Centrum na całą Małopolskę

Uniwersyteckie Centrum Telemedycyny w Krakowie działa od roku i udziela konsultacji kilkunastu szpitalom Małopolski. Prowadzi konsultacje z zakresu kardiologii, neurologii, neurochirurgii, neurotraumatologii i radiologii. - Pacjenci korzystający z usług konsultacyjnych mają łatwiejszy dostęp do diagnozy oraz możliwość natychmiastowej oceny przypadków przez specjalistów - mówi Anna Niedźwiedzka, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska