Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleskop Webba zderzył się z mikrometeoroidem. Wiemy, czy wpłynie to na przebieg misji

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym. - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner.
- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym. - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner. fot. twitter.com/@NASAWebb
W wyniku zderzenia z niewielkim odłamkiem skalnym zostało uszkodzone jedno z luster teleskopu Jamesa Webba. Naukowcy przekazali, że uszkodzenie nie wpłynie na przebieg jego misji.

Do zderzenia doszło między 23 a 25 maja. W teleskop uderzył mikrometeroid. Uszkodzeniu uległ element lustra głównego (C3). Naukowcy koordynujący misję przeprowadzili wstępną analizę uszkodzeń. Z ustaleń inżynierów zajmujących się optyką teleskopu wynika, że incydent nie wpłynie na dalszy przebieg misji.

NASA było przygotowane

- Zawsze wiedzieliśmy, że Webb będzie musiał przetrwać warunki kosmiczne, które obejmują […] sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów w naszym Układzie Słonecznym - powiedział zastępca kierownika technicznego w NASA Goddard Paul Geithner. - Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy Webba z marginesem wydajności — optycznym, termicznym, elektrycznym, mechanicznym — aby zapewnić, że może on wykonywać swoją ambitną misję naukową nawet po wielu latach w kosmosie - dodał.

Teleskop został wyposażony w specjalny system ruchomych elementów lustra głównego. W praktyce oznacza to, że przy pomocy zestawu siłowników jest możliwe przemieszczanie i zmiana konfiguracji zwierciadeł, co z kolei oznacza, ze inżynierowie są w stanie wyeliminować część zniekształceń powstałych przy uderzeniu. Naukowcy poinformowali jednak, że nie jest możliwe całkowite całkowite zamaskowanie wady.

- Spodziewaliśmy się, że sporadyczne uderzenia mikrometeoroidów z czasem obniżą wydajność teleskopu Jamesa Webba - powiedział menedżer ds. Optyki teleskopu Jamesa Webba Lee Feinberg.

- Od początku misji teleskopu [...] miały miejsce cztery mniejsze uderzenia mikrometeoriodów. Uderzenie z maja 2022 roku wyrządziło większe uszkodzenie niż zakładały nasze prognozy. Wykorzystamy zebrane dane, aby zaktualizować naszą analizę wydajności w czasie, a także opracujemy podejścia operacyjne, aby zapewnić maksymalizację wydajności obrazowania Webba w najlepszym możliwym stopniu przez wiele nadchodzących lat - dodał.

Cel odysei

Teleskop Jamesa Webba wystartował 25 grudnia 2021 roku. Ma kontynuować misję Teleskopu Hubble’a. Pierwsze kolorowe zdjęcia z misji zobaczymy już 12 lipca. NASA nadzoruje misję we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna).

Źródło: NASA, TVP Nauka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teleskop Webba zderzył się z mikrometeoroidem. Wiemy, czy wpłynie to na przebieg misji - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska