https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz behapowiec będzie nas chronił także przed stresem? To pilne bo co 3. pracownik twierdzi, że stres pogarsza jakość pracy

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Wg Ekspertów BHP, wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP jest jedyną metodą na poprawę samopoczucia oraz na utrzymanie wzrostu zaangażowania i motywacji pracowników.
Wg Ekspertów BHP, wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP jest jedyną metodą na poprawę samopoczucia oraz na utrzymanie wzrostu zaangażowania i motywacji pracowników. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Z badań wynika, że prawie sześć godzin pracy w tygodniu przepada z powodu kiepskiego nastroju pracownika! Koszty stresu w pracy liczone są już w miliardach złotych, na co składają się koszty rosnącej ilości zwolnień lekarskich od lekarzy psychiatrów, zmniejszenia efektywności pracy, rekrutacji, rotacji, zastępstw oraz koszty odszkodowań.

Jak wynika z Raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2021”, ponad 1/3 pracowników wskazała stres jako jeden z pięciu najistotniejszych czynników wpływających na ich pracę. Eksperci BHP od lat dostrzegają konieczność organizacji pracy z naciskiem na przeciwdziałanie stresowi, a brak takich działań może stanowić podstawę roszczeń pracownika w przypadku uszczerbku na zdrowiu.

Stres w pracy: zmarnowane godziny

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stres stanowi jedną z trzech podstawowych przyczyn problemów zdrowotnych pracowników w przedziale wiekowym 15 – 44 oraz 54 – 64 lata. Pracodawcy, którzy są prawnie zobowiązani zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki pracy i ochronę zdrowia pracowników, po sygnałach docierających ze strony Ekspertów BHP dostrzegają już obszary wymagające wdrożenia natychmiastowych rozwiązań.

- Odnosząc się do dostępnych danych m.in. ZUS, WHO, NFZ, GUS i ostatniego raportu m.in. Mindy – średnio 5 godzin i 43 minuty pracy przepada w tygodniu przez kiepski nastrój pracownika. W ciągu roku daje to 36 dni "udawania pracy” - możemy więc z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że mamy do czynienia z nowym zjawiskiem stresu w pracy zwanym prezentyzmem. Dlatego powinniśmy być świadomi, że efektywny system BHP rozszerzony o obciążenia psychiczne pracowników jest lepszy, niż czekanie na skutki zdarzeń - podkreśla Monika Grządziela, Ekspert ds. BHP Firmy doradczej W&W Consulting.

Powodów stresu w pracy jest wiele

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce w 2021” ukazały również, że obserwowanymi źródłami stresu wg pracowników było m.in. zbytnie obciążenie pracą, krótkie deadline’y, sytuacje konfliktowe w zespołach, praca zdalna, zmiany w prawie pracy, dyskryminacja w miejscu pracy. Aktualnie mamy do czynienia również z nowym czynnikiem stresogennym - trwająca na Ukrainie wojna niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Oprócz gospodarczych, którym poświęca się bardzo dużo uwagi, nie należy zapominać, że zaistniała sytuacja będzie miała znaczący wpływ na rynek pracy w Polsce. Najbliższe miesiące będą wymagały od pracodawców umiejętności spojrzenia na sytuację w zakładzie pracy w związku z reorganizacją lub organizacją nowych miejsc pracy oraz z perspektywy dobrostanu ich pracowników. Pracodawcy zmierzą się bowiem z problemami, które do tej pory nie miały miejsca.

Stres w pracy: czym ryzykuje pracodawca?

Brak ujęcia działań redukcji stresu w obszarach BHP może być również wykorzystany jako podstawa roszczeń od pracodawcy w sprawach spornych w przypadku wystąpienia np. zawału u pracownika.

Państwowa Inspekcja Pracy już podjęła temat stresu, jako element swoich działań wobec pracodawców, powołując się na zapisy Kodeksu Pracy o ochronie zdrowia pracowników.

- Według danych w krajach Unii Europejskiej, koszty stresu związanego z pracą wynoszą co najmniej 20 mld Euro rocznie. Ujęte zostały w nich koszty rosnącej ilości zwolnień lekarskich od lekarzy psychiatrów, zmniejszenia efektywności pracy, rekrutacji, rotacji, zastępstw oraz koszty odszkodowań – mówi Ekspert W&W Consulting.

Wg Ekspertów BHP, wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP jest jedyną metodą na poprawę samopoczucia oraz na utrzymanie wzrostu zaangażowania i motywacji pracowników.

Stres w pracy: co ma zrobić pracodawca?

Rozwiązania jakimi należy się zająć to organizacja miejsca pracy w oparciu o aranżację zgodnie z ergonomią w przyjaznej formie, służącej poprawie fizycznych i psychospołecznych warunków pracy. Dodatkowo organizacja pracy w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy przy dostosowaniu kwalifikacji i umiejętności pracowników. Dokumentacja z obszaru BHP, taka jak instrukcje, procedury czy ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy powinna zostać zaktualizowana w oparciu o obciążenia psychiczne.

W niektórych przedsiębiorstwach po interwencji Ekspertów BHP na stanowiskach, gdzie zdiagnozowano wysoki poziom stresu, wprowadzono elastyczny czas pracy oraz czasowe przeniesienie w tygodniowym grafiku pracowników do mniej obciążającej pracy za ich zgodą.

- Bezpieczna, „z ludzką twarzą” organizacja pracy, dzięki której pracownicy są zdrowi i wypoczęci, przekłada się na wyższą jakość i efektywność. Dobrą praktyką jest więc wplecenie rozwiązań BHP w ramach całej organizacji. Chodzi mianowicie o m.in. programy zarządzania karierą od rekrutacji, pracę zdalną i cały proces wykonywania pracy, benefity, programy well being, programy work life balance połączone z rozwojem kariery zawodowej oraz oferowaną pomoc specjalistyczną w organizacji – podkreśla Monika Grządziela.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Jarmark staroci w Rabsztynie, pod Chatą Kocjana

Jarmark staroci w Rabsztynie, pod Chatą Kocjana

Tak wygląda najnowsza atrakcja Krynicy-Zdroju. Co można tam zobaczyć?

Tak wygląda najnowsza atrakcja Krynicy-Zdroju. Co można tam zobaczyć?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska