Według najnowszych danych do 20 maja rolnicy w całej Polsce złożyli przez internet 748,83 tys. wniosków. Najwięcej było ich w województwach: mazowieckim, lubelskim, łódzkim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim. Od momentu oficjalnego przedłużenia naboru, tempo wysyłania wniosków spadło. Do 16 maja było ich 734 tys.
Przedłużenie naboru 2018 zatwierdzone
W planie resortu rolnictwa pod koniec kwietnia pojawiło się wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2018 przez internet o miesiąc, czyli do 15 czerwca. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało w tej sprawie projekt nowelizacji rozporządzenia.
"W związku z problemami administracyjnymi oraz utrudnień we wdrażaniu tzw. geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności, KE zdecydowała o możliwości wydłużenia terminu na złożenie wniosku w 2018 roku", podaje serwis prow2014-2020.pl. Również do 15 czerwca rolnicy będą mogli dokonywać zmiany we wniosku - bez narażania się na sankcje.
Oddziały regionalne Agencji co jakiś czas organizują dni otwarte, udostępniają komputery i pomagają rolnikom w przygotowaniu wniosku. Taka akcja 12 kwietnia odbyła się w województwie mazowieckim, kiedy gospodarzy zaprosiło 37 biur powiatowych. Wcześniej pomagał tak świętokrzyski oddział.
Do kiedy można składać wnioski o dopłaty w 2018 roku?
Podstawowy termin składania wniosków o dopłaty 2018 mija 15 maja. Po tej dacie system (aplikacja eWniosekPlus) będzie nadal działać, jednak wnioski złożone po 15 maja, ale najpóźniej 11 czerwca oznaczają obniżenie należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. ARiMR zaznacza: "Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca".
Przypominamy, że z możliwości złożenia oświadczeń skorzystało 430 tys. rolników prowadzących małe gospodarstwa. Co roku do ARiMR wpływa ok. 1,3 mln wniosków.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa z prośbą o rozważenie wydłużenia terminu "w związku z trwającymi problemami z wypełnianiem wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na 2018 rok, związanymi z działaniem aplikacji eWniosekPlus i przeciążeniami systemu informatycznego (...)".
Wnioski o dopłaty 2018 - województwa
Infogram
Podczas pierwszych dni naboru okazało się, ze jest sporo usterek. "Dużo błędów w przeniesionych działkach z 2017, powierzchnie kwalifikowane z kosmosu i z tego powodu u mnie 2 działki wiszą jako niezgłoszone do płatności", pisał jeden z internautów. Powstał zespół szybkiego reagowania i serwis POMOC.ARIMR.GOV.PL, który ma pomagać wypełniającym formularze. Tu też trzeba się zalogować.
Po pierwszym tygodniu nadal nie brakowało uwag: "Coś czuję że niedługo i tak wszyscy pójdziemy złożyć papierowe wnioski. Serwis milczy, na infolinii komunikat, że duża liczba oczekujących - proszę zadzwonić w innym terminie!!! Masakra", komentowała pani Beata.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała filmik, który ma przekonywać rolników do wypełniania formularzy drogą elektroniczną:
Wnioski o dopłaty 2018
Infogram
Instrukcja wypełniania wniosku w wersji demo: