
Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta)
Ten grzyb może przypominać orzecha włoskiego. Grzybiarze często mylą go z smardzem, ale ta pomyłka może być bolesna w skutkach. Piestrzenica kasztanowata jest bowiem grzybem trującym. Uwaga! W Polsce można na niego natknąć się na niżu i w niższych położeniach górskich.

Okratek australijski (Clathrus archeri)
Ten grzyb nazywa się również „palcami diabła” ze względu na jego oryginalny wygląd. Prawdopodobnie pierwotnie występował w Australii i Nowej Zelandii, zaś w Europie po raz pierwszy zauważono go w 1914 roku we Francji, w Polsce zaś znaleziono go po raz pierwszy w 1975 roku. Jest rzadki w Polsce, jednak coraz częściej można się na niego natknąć, a największe szanse na to są w Sudetach i w Karpatach.

Kolczakówka piekąca (Hydnellum peckii)
Na tego grzyba możesz natknąć się w Polsce, ale łatwo nie będzie – jest gatunkiem zagrożonym, podlegającym przez to ścisłej ochronie gatunkowej. Jeśli jednak upierasz się, by go szukać, podpowiadamy, że grzyby tego gatunku rosną w górskich lasach iglastych od lata do jesieni. Szukaj ich na ziemi oraz na opadłych szyszkach.

Oto najdziwniejsze grzyby świata! Nawet jeśli masz się za wytrawnego grzybiarza, możesz o nich nie wiedzieć. Niektóre z nich występują w Polsce. Zobacz najdziwniej wyglądające grzyby na kolejnych zdjęciach.