
Wystarczy pokonać 56 km, by znaleźć się w ostoi spokoju – Będkowicach. Ta wieś położona w części zwanej Wyżyną Olkuską, to idealne miejsce dla lubiących piesze, rowerowe i wspinaczkowe eskapady. Pełno tu wąwozów i dolin z licznymi skałami wapiennymi, jaskiniami, źródłami krasowymi i zabytkami.

Rezerwat przyrody Ostra Góra, jest położony w gminie Trzebinia w zachodniej części województwa małopolskiego, na południe od drogi łączącej wsie Myślachowice i Psary, na obszarze Nadleśnictwa Chrzanów. Na terenie rezerwatu występuje piętnaście gatunków roślin chronionych. Najstarsze buki mają nawet 200 lat.
Można tu spotkać dziki, jelenie, sarny, zające, lisy, kuropatwy, bażanty różne gatunki jaszczurek, węże i ponad 30 gatunków ptaków. Miejsce to posiada również swoją tajemniczą historię.
Na terenie rezerwatu znajdują się bardzo tajemnicze ruiny, zwane „Owczarnią”, które nigdy nie zostały przebadane archeologicznie.

Zaledwie 24 km dzielą nas od Goczałkowic Ogrody do zwiedzania Kapias w Goczałkowicach. Cudowne miejsce do odpoczynku, spacerowania i „ładowania akumulatorów” wśród zieleni.
Obiekt z najstarszymi zakątkami, nazwany został Starymi Ogrodami do zwiedzania.
W Ogrodach do zwiedzania, znajdują się ławeczki, altanki,zaciszne miejsca, zacienione kąciki na upalne dni. To idealne miejsce na sesje zdjęciowe, do wypoczynku. Mogą tu swobodnie poruszać się osoby niepełnosprawne i rodzice z małymi dziećmi w wózkach.
Przy okazji warto pospacerować koroną goczałkowickiej zapory i odetchnąć nad jeziorem.

Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać... żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą.
W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski m.in. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców. Przez Zagrodę prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.