
Neobarokowy zamek w Pszczynie, przypominający pałac, stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całym kraju. Usytuowany jest w pobliżu rynku, tuż za późnorenesansową Bramą Wybrańców. We wnętrzach budowli mieści się Muzeum Zamkowe. Można tu zobaczyć oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Duże wrażenie robią olbrzymie, kryształowe lustra.
Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce, należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, prócz powstałych w XIX w. stajni wchodzą także pochodząca z tego samego okresu wozownia, młyn oraz garaże z początku XX w. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
Do spacerów zachęca rozległy i malowniczy zabytkowy Park Pałacowy. Miejsce tu uważane jest za zielone płuca Śląska.

Nieco ponad 50 km dzieli Oświęcim z Żywcem. To miasto zachwyca układem urbanistycznym i wieloma zabytkami. Niedaleko Rynku znajduje się najpiękniejszy zabytek Żywca, konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z piękną wieżą ozdobioną renesansową loggią. Przy kościele stoi kamienna dzwonnica z lat 20. XVIII wieku.
Przy ul. Kościuszki warto zobaczyć prawdopodobnie najstarszą żywiecką kamienicę, tzw. Siejbę, która powstała z połączenia trzech domów z XVIII wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć pałac Habsburgów, zamek Komorowskich, dwór Kępińskich, park miniatur i park zamkowy.

Zalewie 25 jazy samochodem, rowerem nieco ponad godzinę i dotrzemy do skansenu w Wygiełzowie i ruin Zamku Lipowiec. Jest to szczególne miejsce, gdzie można zetknąć się z tradycyjną kulturą ludową tego regionu - Krakowiaków Zachodnich. Znajduje się tu również Nadwiślański Park Etnograficzny.
Nad skansenem góruje Zamek Lipowiec, wzniesiony na początku XIV wieku, dawna siedziba biskupów Krakowskich oraz cenny przykład średniowiecznego budownictwa obronnego.