TOP 16 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Informatyka to niezmienny lider [RANKING]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura dosłownie za kilka dni, a co po maturze? Gdzie na studia? Jakie kierunki są najbardziej oblegane, najchętniej wybierane przez najmłodsze pokolenie? Odpowiedź na to dają – a mogą też stanowić podpowiedź dla niezdecydowanych – wyniki ostatniej rekrutacji na studia. Od razu dodajmy, że na podium w ciągu dwóch ostatnich lat zaszła tylko minimalna zmiana: dwa z najpopularniejszych kierunków zamieniły się miejscami.

FLESZ - Ogromny spadek liczby podróży

W roku akademickim 2019/2020 studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób, z czego 311 tys. zrekrutowano na studia pierwszego stopnia lub na jednolite studia magisterskie. Z kolei ponad 110 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informując o wynikach rekrutacji na studia na rok 2019/2020 w uczelniach przez nie nadzorowanych przedstawiło zestawienie najpopularniejszych kierunki na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Liczy ono 16 pozycji, kierunki ułożone są według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.).

Rewolucji nie było: tak jak w poprzednich latach młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę. Lider więc się nie zmienił. Na podium ponadto królowała psychologia i zarządzanie, tylko w innej kolejności niż w rekrutacji rok wcześniej.

To ministerialne zestawienie prezentujemy w formie slajdów w naszej GALERII, z podaniem liczby zgłoszeń dla każdego kierunku.

Dodajmy, że wyniki ubiegłorocznej rekrutacji na studia przeanalizowano też w poszukiwaniu kierunków, w przypadku których była największa konkurencja, a więc tych z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce. Według tego zestawienia w ostatniej rekrutacji najtrudniej było się dostać na następujące studia:

  1. orientalistyka – japonistyka – 26,1 kandydata na jedno miejsce
  2. matematyka i analiza danych – 22,2
  3. orientalistyka – sinologia – 19,5
  4. sztuki nowoczesne – Design now! - 16
  5. elektromobilność – 15,9
  6. komunikacja wizerunkowa – 15,7
  7. mechanika i projektowanie maszyn – 15,7
  8. realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 15,3
  9. Media Design i marketing wizerunkowy – 15
  10. chemia i toksykologia sądowa – 14,8 kandydata na jedno miejsce.

Publikując analizę wyników rekrutacji resort nauki zaznacza: "Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach".

Kluby fitness i siłownie w Krakowie otwarte od 28 maja. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych klubów fitness i siłowni według ocen, jakie użytkownicy pozostawiają w wyszukiwarce Google'a. Sprawdź w GALERII.

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie znów otwarte L...

Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Sprawdź w GALERII, gdzie można popływać w Krakowie.

Baseny w Krakowie. Oto pływalnie, które zostały otwarte 28 m...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Orientalistyka? Po to, by iść po niej na bezrobocie? W obecnej sytuacji epidemiologicznej w ogóle nie powinno być rekrutacji na studia.

G
Gość

Ja bym dał jedną sugestię. Mianowicie, należało się 4 lata wcześniej zastanowić (nawet wbrew woli rodziców), czy aby nie lepsze jest technikum niż liceum. Pójście na studia nie zawsze jest celowe, tym bardziej, że pewne kierunki studiów to jest kształcenie bezrobotnych magistrów (lub osób, które pracują niezgodnie z poziomem i kierunkiem wykształcenia). Nie każde studia dadzą konkretny zawód (np. filozofia, politologia, kulturoznawstwo itd. raczej nie dają zawodu), podczas gdy technikum zawsze daje zawód. Na pewne studia (takie, które nie gwarantują pracy) powinno się iść po technikum, by nie zostać raz na zawsze bez zawodu.

Dodaj ogłoszenie