Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 16 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Informatyka to niezmienny lider [RANKING]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Matura dosłownie za kilka dni, a co po maturze? Gdzie na studia? Jakie kierunki są najbardziej oblegane, najchętniej wybierane przez najmłodsze pokolenie? Odpowiedź na to dają – a mogą też stanowić podpowiedź dla niezdecydowanych – wyniki ostatniej rekrutacji na studia. Od razu dodajmy, że na podium w ciągu dwóch ostatnich lat zaszła tylko minimalna zmiana: dwa z najpopularniejszych kierunków zamieniły się miejscami.

FLESZ - Ogromny spadek liczby podróży

od 16 lat

W roku akademickim 2019/2020 studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób, z czego 311 tys. zrekrutowano na studia pierwszego stopnia lub na jednolite studia magisterskie. Z kolei ponad 110 tys. studentów zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informując o wynikach rekrutacji na studia na rok 2019/2020 w uczelniach przez nie nadzorowanych przedstawiło zestawienie najpopularniejszych kierunki na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich. Liczy ono 16 pozycji, kierunki ułożone są według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.).

Rewolucji nie było: tak jak w poprzednich latach młodzi ludzie najchętniej wybierali informatykę. Lider więc się nie zmienił. Na podium ponadto królowała psychologia i zarządzanie, tylko w innej kolejności niż w rekrutacji rok wcześniej.

To ministerialne zestawienie prezentujemy w formie slajdów w naszej GALERII, z podaniem liczby zgłoszeń dla każdego kierunku.

Dodajmy, że wyniki ubiegłorocznej rekrutacji na studia przeanalizowano też w poszukiwaniu kierunków, w przypadku których była największa konkurencja, a więc tych z największą liczbą kandydatów na jedno miejsce. Według tego zestawienia w ostatniej rekrutacji najtrudniej było się dostać na następujące studia:

  1. orientalistyka – japonistyka – 26,1 kandydata na jedno miejsce
  2. matematyka i analiza danych – 22,2
  3. orientalistyka – sinologia – 19,5
  4. sztuki nowoczesne – Design now! - 16
  5. elektromobilność – 15,9
  6. komunikacja wizerunkowa – 15,7
  7. mechanika i projektowanie maszyn – 15,7
  8. realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 15,3
  9. Media Design i marketing wizerunkowy – 15
  10. chemia i toksykologia sądowa – 14,8 kandydata na jedno miejsce.

Publikując analizę wyników rekrutacji resort nauki zaznacza: "Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów w jednej lub w kilku uczelniach".

Kluby fitness i siłownie w Krakowie otwarte od 28 maja. Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych klubów fitness i siłowni według ocen, jakie użytkownicy pozostawiają w wyszukiwarce Google'a. Sprawdź w GALERII.

Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie znów otwarte L...

Baseny w Krakowie. Prezentujemy listę krytych pływalni w mieście. Sprawdź w GALERII, gdzie można popływać w Krakowie.

Baseny w Krakowie. Oto pływalnie, które zostały otwarte 28 m...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska