Starszy mężczyzna został śmiertelnie porażony prądem w ostatni piątek 25 maja. "Około godz. 14.50 brodnicki dyżurny został poinformowany o wypadku podczas prac polowych. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia, wstępnie ustalili, że 68-letni kierowca ciągnika rolniczego, opryskiwaczem zaczepionym o ciągnik, zahaczył o linię energetyczną", relacjonuje st.asp. Agnieszka Łukaszewska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Brodnicy.
Obrażeń doznały jeszcze widzące zdarzenie i chcące pomóc 68-latkowi osoby. "Kobieta 49 l. oraz mężczyzna 42 l. z poważnymi obrażeniami ciała przetransportowani zostali do szpitali. Brodniccy policjanci, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności tej tragedii".
Tego samego dnia w Słoptowie w gminie Lipnik województwie świętokrzyskim zginęła 42-letnia kobieta. Poszła pomóc synowi, który pracował na polu, prasa w pewnym momencie stoczyła się ze wzniesienia i najechała na nią. Kilka dni wcześniej (19 maja) w województwie wielkopolskim mężczyzna przewoził drewno we wsi Brzeźnica w powiecie złotowskim. Próbował wskoczyć na przyczepę będącego w ruchu ciągnika. Poślizgnął się i wpadł pod koła. Nie przeżył.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ponownie przypomina rolnikom o kluczowych zasadach pracy, w której nie powinno dochodzić do takich tragedii.
Rolniku, twoje dzieci będą cię naśladowały - pracuj odpowiedzialnie
- Rodzice, pamiętajcie, że jesteście dla Waszych dzieci wzorem do naśladowania - przypomina Adam Sekściński, prezes KRUS. - To ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. Każdego dnia dzieci, uważnie obserwując Waszą pracę, dowiadują się, na czym ona polega, uczą się jak wykonywać ją efektywnie, a także, jak dbać o bezpieczeństwo podczas codziennych zajęć w gospodarstwie rolnym. Dobre nawyki wykształcone w dzieciństwie zaprocentują w przyszłości - pisze w liście do rolników.
Najważniejsze zasady ochrony zdrowia i życia, o których przestrzeganie apeluje prezes KRUS:
- przystępujcie do pracy wypoczęci i zdrowi;
- koncentrujcie się na wykonywanych czynnościach;
- nie zapominajcie o przerwach na odpoczynek i regenerację sił;
- podczas pracy z maszynami i urządzeniami rolniczymi bezwzględnie przestrzegajcie instrukcji obsługi, pamiętajcie o osłonach ruchomych elementów, a także o wyłączaniu napędu za każdym razem, gdy potrzebna jest naprawa czy regulacja;
- korzystajcie z obuwia roboczego z protektorowaną podeszwą i usztywnieniem kostki;
- dbajcie o ład i porządek w gospodarstwie rolnym, o stan nawierzchni podwórza i ciągów komunikacyjnych, a także o zabezpieczenie schodów, otworów zrzutowych i studzienek.
Każdego roku dochodzi do wypadków w rolnictwie z udziałem dzieci. Wiosną i latem chcą towarzyszyć rodzicom, jednak nie zawsze powinny. "Ważne, by część produkcyjna gospodarstwa była dla nich niedostępna – zorganizujcie najmłodszym bezpieczne miejsce do zabawy. Nie zapominajcie, by obowiązki, które zdecydujecie się im powierzyć, były na miarę ich możliwości", wskazuje Adam Sekściński.
Czego nie wolno dziecku w gospodarstwie?
- Drogie Dzieci, pamiętajcie, że gospodarstwo nie jest placem zabaw. Trzymajcie się z dala od maszyn, zwierząt hodowlanych i niebezpiecznych miejsc, takich jak wykopy czy szamba. Unikajcie zabaw na wysokości, np. wspinania się na drzewa czy drabiny – upadek, nawet z niewielkiej wysokości, może skończyć się poważnym urazem. Każda zabawa musi być przede wszystkim bezpieczna. Zawsze informujcie rodziców lub opiekunów o tym, gdzie się bawicie - daje wskazówki prezes KRUS.
[i]My również apelujemy o rozwagę i ostrożność, pośpiech jest złym doradcą, zdrowie i życie są najważniejsze.
Zgłoszenia do konkursu KRUS - Bezpieczne Gospodarstwo Rolne
Infogram
Kiedy przyjdzie koniec roku szkolnego 2017/2018, jeszcze bardziej uważaj na dzieci