FLESZ - Jaka będzie zima w tym roku?
Straż Miejska Miasta Krakowa i Fundacja Przystań Medyczna kontynuują współpracę mającą na celu ochronę zdrowia i życia osób bezdomnych. Wspólne patrole złożone z doświadczonych strażników miejskich oraz lekarzy i wolontariuszy docierają nocami w te miejsca, w których przebywają osoby nieposiadające własnego dachu nad głową.
W czasie trwającej epidemii osoby bezdomne znajdują się wyjątkowo trudnej sytuacji, ale z pomocą przychodzi im miasto i jego służby.
– W większości przypadków odwiedzane osoby odmawiają jakiejkolwiek pomocy. Są jednak i tacy bezdomni, którzy uskarżają się na kończyny, proszą o zmianę opatrunków lub o podanie leków przeciwbólowych. Nikt nie zostaje bez pomocy. Dodatkowo medycy rozdają ogrzewacze, które włożone do rękawiczek lub butów utrzymują przez jakiś czas ciepło
– podkreśla komendant straży miejskiej Jerzy Mądrzyk.
– Pamiętajmy również, że każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej. Kiedy widzimy, że taka osoba potrzebuje pomocy, warto poinformować straż miejską pod numerem 986 lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dodaje.
Fundacja Przystań Medyczna
Została utworzona w 2017 roku w Krakowie, a jej celem jest pomoc medyczna dla osób bezdomnych, ubogich i społecznie wykluczonych, uznając nadrzędną rolę zdrowia w powrocie do życia w społeczności. Fundacja skupia lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów oraz studentów medycyny.
Kraków. Żyją w lesie, zbudowali szałas za wałem przeciwpowodziowym
– Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze świadczą usługi medyczne osobom wykluczonym społecznie, ubogim i bezdomnym. Bardzo rzadko spotykamy się z agresją, czy roszczeniowością tych osób. Większość z nich dziękuje za to, że jesteśmy, za to, że istnieje taka forma pomocy. Myślę, że największą wartością jest dla nich to, że ktoś do nich wyszedł, podał rękę i przez wzajemny szacunek stara się wypracować zmiany – mówi Mateusz Gajda, wiceprezes zarządu fundacji.
Autobus dla bezdomnych
Od 7 grudnia po Krakowie jeździ specjalny autobus, z którego mogą korzystać osoby w kryzysie bezdomności. Streetbus, który zapewnia m.in. możliwość ogrzania i posiłku, kursuje przez siedem dni w tygodniu w okresie od grudnia do marca w godzinach 20.00-22.45.
Tak żyją bezdomni. Czasami wierzyć się nie chce, że tak możn...
W trakcie postoju oraz przejazdu streetbusem osoby bezdomne mogą ogrzać się w autobusie oraz otrzymać ciepły napój, kanapki, niezbędną odzież, koce, termosy oraz drobną pomoc medyczną.
Streetbus zatrzymuje się na trzech przystankach:
- postój K+R BUS na al. 3 Maja przy Muzeum Narodowym (na początkowym fragmencie przy Alejach Trzech Wieszczów) – szacunkowy postój od godz. 20.20 do 21.00
- ul. Podgórska obok bulwaru Kurlandzkiego i galerii handlowej – szacunkowy postój od godz. 21.15 do 21.50
- dworzec autobusowy „Podgórze SKA” – szacunkowy postój od godz. 21.55 do 22.45
Wszystkie osoby korzystające ze streetbusa zobowiązane są do przestrzegania aktualnych przepisów i zaleceń sanitarnych oraz przepisów bezpieczeństwa pożarowego, takich jak zachowanie odległości, zasłanianie ust i nosa (poza czasem spożywania posiłku lub napoju) i stosowania się do poleceń obsługi streetbusa wydawanych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.
Przejazd autobusu jest monitorowany przez straż miejską oraz policję.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Kolejny słynny sklep wycofuje się z Polski! Jest ich coraz więcej [GALERIA]
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
