Spis treści
Do 26 czerwca rolnicy złożyli 1,08 mln wniosków o płatności bezpośrednie. Najważniejszą nowością naboru 2023 jest wprowadzenie ekoschemtów. Rolnicy sami decydują, czy i które warianty chcą realizować.
Ważne, ministerstwo zapowiedziało zmiany w ekoschematach jeszcze w naborze 2023. Będzie ryczałt dla małych gospodarstw i uproszczenia.
Czy można dodać ekoschemat po złożeniu wniosku o dopłaty 2023?
Czy po tym, jak wysłałem wniosek o dopłaty, mogę jeszcze dodać ekoschematy? Jeśli tak, to jak mam to zrobić? - zastanawia się rolnik. O podpowiedź poprosiliśmy oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Dodanie ekoschematu do złożonego już wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich jest możliwe i wymaga złożenia formularza zmiany do wniosku za pomocą aplikacji eWniosek Plus - wyjaśnia Jarosław Ciemniewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.
Dyrektor przypomina również nowe terminy dla tegorocznego naboru, który to zostaje przedłużony.
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. rozpoczął się 15 marca, a termin jego zakończenia został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Formularz będzie można przesłać w aplikacji eWNiosekPlus również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.
Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych rolnik może wprowadzać (po przedłużeniu terminu naboru) do 17 lipca 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień spóźnienia. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich zmian, ostateczny termin to 25 lipca 2023 r.
Jaką część dopłat stanowią ekoschematy?
Ekoschematy są nowym elementem płatności bezpośrednich i w 2023 roku pojawiają się w naborze wniosków o dopłaty po raz pierwszy. Jak tłumaczy ministerstwo rolnictwa, są obowiązkowe dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika.
Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich/rok (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln EUR/rok). Stawki płatności w ramach ekoschematów określane są w EUR i przeliczane będą na zł wg kursu PLN/EUR ustalonego na ostatni dzień roboczy września danego roku. Według szacunków izb rolniczych, bez ekoschematów rolnik otrzyma płatności na poziomie ok. 70 proc. sumy sprzed roku.
Lista ekoschematów w Polsce w 2023 roku
Schematy na rzecz środowiska są płatnymi praktykami, do których rolnik zobowiązuje się na rok. Wsparcie w ramach ekoschematów jest przyznawane rolnikowi w Polsce w formie płatności:
- do obszarów z roślinami miododajnymi;
- do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi;
- do integrowanej produkcji roślin;
- do biologicznej ochrony upraw;
- do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
- dobrostanowej.
