https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Tu się skończyło życie". Marsz pamięci w Krakowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marcin Karkosza
O 72. rocznicy likwidacji krakowskiego getta w Podgórzu przypomniał Marsz Pamięci. Rozpoczął się w południe krótką częścią formalną na Placu Bohaterów Getta – dawnym Umschalgplatzu w krakowskim Podgórzu. Po niej nastąpił przemarsz ulicami Podgórza na teren byłego obozu KL Płaszów, gdzie przy pomniku pomordowanych Żydów odbła się ekumeniczna ceremonia religijna.

WIDEO: Marsz Pamięci w Krakowie

autor: Marcin Karkosza/Gazeta Krakowska

Doroczne wydarzenie jest wyrazem pamięci o wielowiekowej żydowskiej historii Krakowa, o ludziach, którzy ją przez stulecia tworzyli, o świecie, który został zgładzony podczas Holocaustu. Jest też wyrazem szacunku i hołdem dla jednej czwartej mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Żydami.

W kontekście odrodzonej społeczności żydowskiej w Krakowie Marsz nabiera jeszcze jednego znaczenia: pokazuje ciągłość życia żydowskiego w naszym mieście i uświadamia zwycięstwo życia nad śmiercią

Marsz odbywa się pod patronatem Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa, Tadeusza Jakubowicza – Prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Janusza Makucha – Dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Historia Marszu Pamięci

Pierwsze Marsze Pamięci odbyły się jeszcze w latach 80-tych i miały charakter bardziej prywatnych spacerów śladami martyrologii Żydów w krakowskim getcie. Brały w nich udział osoby związane z Gminą Żydowską, późniejsi założyciele Festiwalu Kultury Żydowskiej, jak również członkowie Stowarzyszenia Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Z roku na rok przybywało uczestników Marszu, a w latach 90-tych, dzięki pozyskaniu patronatu Prezydenta Miasta Krakowa, stał się de facto jedynym miejskim wydarzeniem upamiętniającym zagładę krakowskich Żydów podczas II wojny światowej. Od tego czasu corocznie w Marszu bierze udział kilkaset osób – nie tylko krakowianie, ale też goście z innych miast oraz z zagranicy, w tym członkowie Związku Krakowian w Izraelu.

Historia getta

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto żydowskie, do którego przesiedlono ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. Pod koniec roku zamknięto w getcie kolejnych kilka tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek. W ciągu roku 1942 zorganizowano w getcie kilka akcji wysiedleńczych, podczas których większość mieszkańców getta wywieziona została głównie do obozu zagłady w Bełżcu, ale ostateczna akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy mieszkańców przesiedlonych zostało do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około 1 000 osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym Placu Bohaterów Getta.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
SHOA
Came from Krakow to Israel as a baby in 1950. Forced not only to be separated from my 4 grand parents but also from Polish nationality !!!!
Don'y take part in the Shoa-Buisness - shame of this buisness !!!
Visited 1 time with my mother - enought !!!
Dahlia - Israel
f
fj
Każdy z tych zamordowanych Żydów był Polakiem zgodnie z konstytucją z 1935 roku.
r
rozmus
Jak się g***** Polacy kłócili od zawsze to interesy robili obcokrajowcy.Tak było,jest i będzie.Patrz historia Polski.I tylko dlatego mamy ich nienawidzić że są mądrzejsi od nas ? że nie dają się dymać i są patriotami ?
s
seb
A Katyń nie jest dla nas przeklęty ? A Sybir, Kołyma ? Przeklinali te ziemie ludzie którzy tam ginęli i w tym kontekście należy to rozpatrywać.
w
w34
A co powiesz o tych 2-3 milionach Polaków których teraz przygarnął zachód , bo w Wielkiej Katolickiej Polsce nie można normalnie pracując, wyżyć ? Na nas wszyscy plują bo jesteśmy szmatami, wszystkim liżemy d...ę , więc jak nas można szanować. A plują politycy i inne mendy zbijające kapitał na tym, przeciętny ma to w d....ie, ma swoje problemy.To tak jakby przyjechał obcokrajowiec i zobaczy tylko kiboli i rydzyka -czy to jest prawdziwy obraz Polski ?
ś
św.NH
Teraz dla Izraelitów Polska to ziemia przeklęta, sam rabin to głosił publicznie. Największa ich kolonia jest teraz a Niemczech. Do Polski nie wracają.
Groby nieszczęścia i zniszczenie, a ilu Polaków Niemcy zgładzili?
Czy Polak najechał świętą ziemie i ja zawłaszcza?
Zbrodnie Stalina na narodzie Żydowskim czy nie miały miejsca?
Czy UB i SB to byli sami święci leninowscy?
Niech święte oblicza żałobników rozjaśni modlitwa!
B
Byk
No, a skąd ten "przedwojenny" właściciel i jego przodkowie trafił na ziemue Rzeczpospilitej? Ot tak sobie wpadł i został podczas wakacji z Palestyny. Czy może po katolicku/chrześcijańsku jego i innych dawidowych przygarnął polski król po to, żeby oszalała w antysemityźmie Zachodnia Europa do reszty ich nie wykosiła? Chyba źle zrobił. Wtedy obozy koncentracyjne dla Żydów Adolf by budował w Belgii, Holandii i Francji.
A tak, myśmy ich przyjęli i skórę uratowali, a teraz na nas plują!
h
herse
szczekaj ,szczekaj , tylko sprawdż kto był przedwojennym właścicielem terenu na którym stoi twoja melina, polaczku.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska