Pracodawcy nie będą mieli obowiązku, by udzielić swoim pracownikom urlopu w dniu pogrzebu, lecz większość przedsiębiorstw prawdopodobnie i tak zdecyduje się na taki krok w związku z żałobą narodową. Londyńska giełda pozostanie zamknięta co najmniej w dniu pogrzebu królowej i prawdopodobnie przez kilka dni po uroczystościach, co może kosztować brytyjską gospodarkę miliardy funtów - czytamy na łamach dziennika.
Pogrzeb Elżbiety II. Brytyjczyków czeka wiele zmian w ramach operacji London Bridge
Władze nie przewidują zamykania szkół. Decyzja w sprawie działalności pubów, podobnie jak m.in. sklepów, należy do właścicieli lokali. Powiadomiono również, że teatry nie będą odwoływać zaplanowanych przedstawień, ale podczas występów zostanie przyciemnione oświetlenie, a pamięć Elżbiety II zostanie uczczona minutą ciszy. Odgrywany będzie hymn państwowy, a widzowie otrzymają możliwość wpisania się do ksiąg kondolencyjnych.
Prawdopodobnie wszystkie wydarzenia sportowe, w tym mecze piłki nożnej i krykieta, odbędą się w innych terminach.
Wprowadzone zmiany zostały przewidziane wcześniej w ramach tzw. operacji London Bridge, czyli harmonogramu działań na wypadek śmierci monarchini.
Elżbieta II zostanie pochowana u boku męża na zamku w Windsorze
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Po niej ciało zmarłej królowej zostanie złożone w kaplicy na zamku w Windsorze u boku męża, księcia Filipa.
Zmarły w kwietniu 2021 roku książę Filip pochowany został w królewskiej krypcie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, ale jego ciało zostanie teraz przeniesione do znajdującej się tam kaplicy Jerzego VI.
Tam pochowani zostali rodzice zmarłej w czwartek monarchini - król Jerzy VI oraz królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon.
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała ponad 70 lat. W chwili jej śmierci tron objął jej najstarszy syn, książę Karol, obecnie król Karol III.
rs
Źródło:
