22 kwietnia, w godz. 11.30–18.00 kopiec Krakusa zamieni się w średniowieczną osadę. Wszystko to za sprawą Rękawki. W tym roku wydarzenie będzie miało szczególny wymiar, wpisując się w jubileusz tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Gród Kraka przejmie Bolesław Chrobry
"Pod kopcem Krakusa będzie można przenieść się w czasie o całe milenium i zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznej osadzie, jakich pełno było wokół miasta. Duchy przeszłości ożyją w tematycznych wioskach i pobliskich gaikach kopca. Na własne oczy będzie można zobaczyć tradycyjne rzemiosła, stroje z epoki i średniowieczne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny" - zapowiadają organizatorzy.
O przejęciu grodu opowie widowisko teatralne. Kulminacyjnym elementem wydarzenia będzie wielka bitwa wojów – starcie wojsk Chrobrego z Czechami. Dwie potężne armie staną naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory i tarcze – nie szczędząc sił będą walczyć o zwycięstwo.
Jak zawsze na kopcu Krakusa zostanie rozpalone obrzędowe ognisko wokół którego odbędzie się tradycyjny bieg wojów w pełnym uzbrojeniu oraz wróżby na pomyślność grodu Krakowa.
Nie zabraknie średniowiecznej strefy gastro z uginającymi się od strawy i napitków ławami, występów bardów i wprowadzających w klimat epoki z zespołów folkowych czerpiących inspiracje z muzyki średniowiecznej.
Rękawka - słowiańska tradycja wiosennego święta zmarłych
Obchodzone na Wzgórzu Lasoty święto Rękawki nawiązuje do słowiańskiej tradycji wiosennego święta zmarłych. Jego nazwa nawiązuje do nazwy Kopca Krakusa, który na XVII-wiecznym sztychu Matthäusa Meriana i Vischera de Jonge nazwany został Rękawką.
Co roku tuż po Wielkanocy pod krakowski kopiec przybywają grupy rekonstrukcyjne i tłumy krakowian, by odtwarzać wczesnośredniwieczne obrzędy Słowian. Szacuje się, że przedchrześcijańska tradycja odprawiania wiosennych obrzędów ku czci zmarłych – do których nawiązuje Święto Rękawki – sięga ok. VIII w.
Najtrwalszym śladem po tym słowiańskim święcie było urządzanie na kopcu styp pogrzebowych za zmarłych, którym poświęcano chleb, jabłka a przede wszystkim jaja, które – jak wierzono – miały moc zjednywania dobra, obrony przed złem, a jako ziarno życia zasilały duszę zmarłego. To właśnie stąd pochodzi zwyczaj zrzucania pożywienia ze stoków Kopca wprost w ręce okolicznej biedoty, który zachował się do XIX w.
Charakterystycznym elementem przedchrześcijańskich zaduszek było również palenie oczyszczających ogni oraz sadzenie świętych gaików, które miały zapewnić spokój duszom zmarłych.
Jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego
W 2025 roku przypada jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego, kiedy to w 1025 roku w Gnieźnie odbyła się koronacja księcia Bolesława Chrobrego na Króla Polski. 26 lutego 2024 roku Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił deklarację o uczczeniu tego wyjątkowego jubileuszu w Małopolsce.
Wśród wydarzeń jubileuszowych znalazły się, m.in. uroczysta msza św. na Wawelu (6 kwietnia), cykl wykładów Kraków Bolesława Chrobrego w Collegium Novum (8 kwietnia), tradycyjne święto Rękawki na kopcu Kraka (22 kwietnia), jubileuszowy koncert w Operze Krakowskiej (29/30 kwietnia), Krakowska Lekcja Śpiewania (3 maja), opera "Bona Sforza" na Wawelu (29 czerwca).
