Jk mówią organizatorzy obchodów: - Tysiąc lat temu koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski była wydarzeniem, które potwierdzało siłę, niezależność i trwałość państwa polskiego oraz znakiem wejścia do rodziny chrześcijańskich królów europejskich. Dlatego też spotkanie marszałków było w miejscu symbolicznym – w Sali Kolumnowej na Zamku Królewskim na Wawelu.
List intencyjny na Wawelu podpisali:
Łukasz Smółka, marszałek województwa małopolskiego z Iwoną Gibas, członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego
Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego
Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego
Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego
Rozpoczynając wydarzenie związane z podpisaniem listu o współpracy czterech urzędów marszałkowskich, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka podkreślił, że Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne dziedzictwo, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach. Dla uczczenia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego małopolski samorząd podjął inicjatywę organizacji obchodów tej wyjątkowej rocznicy.
Koronacja króla podkreśliła siłę polskiego państwa
A list intencyjny ma podkreślić ogromne znaczenie koronacji króla dla polskiej państwowości.
- Pamiętajmy, że koronacja pierwszego króla była wydarzeniem szczególnym w wielu wymiarach dla rozwoju Polski. Zapisała się w naszej historii i kulturze, miała też wielkie znaczenie polityczne. Koronacja wzmocniła pozycję Bolesława Chrobrego i naszego kraju na arenie międzynarodowej, podkreśliła jedność i siłę kształtującego się państwa - mówił Łukasz Smółka.
Dziękował przedstawicielom regionów za wolę współpracy przy tym przedsięwzięciu.
- Łącząc siły w działaniach jubileuszowych wzmocnimy poczucie wspólnoty, a przez organizację różnorodnych wydarzeń zachęcimy naszych mieszkańców do odkrywania własnej historii, tradycji i kultury - podkreślił marszałek.
Jak się okazuje inicjatorem organizacji tego jubileuszu był Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który będąc na Wawelu podkreślał, że celem całego wydarzenia jest propagowanie historii Polski i pokazywanie, że te wydarzenia sprzed tysiąca lat to wielka duma dla całej społeczności, duma Polski, którą trzeba pokazywać na całym świecie.
Obchody tysiąclecia w kilku zaprzyjaźnionych regionach
Nie tylko Małopolska, ale także inne województwa na ten czas obchodów jubileuszu przygotowują wielkie wydarzenia promocyjne, kulturalne, społeczne, edukacyjne.
Jak przypomniała Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, w naszym województwie obchody roku jubileuszowego już się rozpoczęły 11 listopada w Operze Krakowskiej. Przygotowany wówczas spektakl muzyczny pokazywał drogę tożsamości Polaków od tysiąca lat.
- Przygotowujemy jeszcze wiele przedsięwzięć, wydarzeń. Planujemy kolejne wydarzenie muzyczne na Wawelu przypominające królową Bonę Sforzę, ale także koncerty i widowiska muzyczne dla seniorów, przedsięwzięcia edukacyjne i koncerty dla młodzieży, konferencje naukowe, konkursy plastyczne i historyczne. Do jubileuszu tysiąclecia będą nawiązywały pokazy świateł, Krakowska Lekcja Śpiewania, Noc Muzeów, a nawet Małopolski Festiwal Smaków, który tym razem będziemy organizowali na zamkach małopolskich - wymienia Iwona Gibas.
Współpraca z sąsiednimi regionami
Podpisanie porozumienia marszałków czterech województw Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego uznała za coś w rodzaju hołdu oddanego historii Polski, a jednocześnie za wyraz odpowiedzialności za przyszłość.
- Koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku była przełomowym momentem w dziejach Polski. To znamienne wydarzenie sprawiło, że dołączyliśmy do europejskiej rodziny cywilizowanych narodów. Tym samym rozpoczęła się historia suwerenności Polski, która trwała do dzisiaj. 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego to ważny powód do świętowania. Sandomierz, Wiślica i Kraków - to ośrodki, które w tamtym okresie miały zasadnicze znaczenie. Dwa z nich leżą obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego, dlatego z wielką radością podpisuję się dzisiaj pod porozumieniem czterech województw - zaznacza Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
- Jestem przekonany, że podpisanie listu intencyjnego zmobilizuje nas do realizacji wspólnych wydarzeń jubileuszowych. Zależy nam, aby poprzez te obchody zachęcić mieszkańców Polski do odkrywania naszej historii, tradycji i kultury oraz budowanie tożsamości narodowej - mówi Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
Wydarzenia jubileuszowe w czterech obszarach
Małopolska zaplanowała wiele wydarzeń jubileuszowych, podzielono je na cztery obszary:
aktywność samorządowa
wydarzenia edukacyjne
wydarzenia kulturalne i historyczne
wydarzenia promocyjne
