https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwa konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe. Zwycięzcę poznamy w Niedzielę Palmową

Anna Piątkowska
Opracowanie:
Najpiękniejsze drzewko emausowe poznamy w Niedzielę Palmową
Najpiękniejsze drzewko emausowe poznamy w Niedzielę Palmową ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI
Wprawdzie zgłoszenia do konkursu na Najpiękniejsze drzewko emausowe w formie tradycyjnej już się zakończyły, ale jeszcze do 10 kwietnia można zgłaszać swoje prace w konkursie online. Zwycięzcę poznamy w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia o godz. 14.00 w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory. Wernisaż wystawy pokonkursowej będzie dostępny od 13 kwietnia do 1 czerwca.

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia.

Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

Konkurs na Najpiękniejsze drzewko emausowe

Od przeszło dziesięciu lat w okresie poprzedzającym Wielkanoc krakowianie przygotowują drzewka emausowe, a Muzeum Krakowa wybiera najpiękniejsze prace.

Przez tę dekadę krakowanie wykazali się wielką kreatywnością w tworzeniu drzewek emausowych. O tym, że pomysł Muzeum Krakowa przypadł mieszkańcom do serc świadczyć mogą choćby drzewka wykonane podczas pandemii, kiedy to do tradycyjnego konkursu dołączyła jego internetowa odsłona, kontynuowana do dziś. Przez lata istnienia konkursu swoje prace zgłaszali nie tylko mieszkańcy Krakowa, wpływały nawet z zagranicy, jak informuje Muzeum Krakowa.

Internetowy konkurs

Oprócz konkursu tradycyjnego Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w konkursie online, który odbędzie się na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Jak zaznaczają organizatorzy, do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostały zgłoszone do konkursu głównego.

Aby wziąć udział w internetowej odsłonie, należy przesłać zdjęcie swojego drzewka emausowego na adres mailowy [email protected] w dniach 7–10 kwietnia.

Po opublikowaniu prac na profilu oddziału, (czyli od 11 kwietnia godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 23 kwietnia, do godz. 12.00 za pomocą polubień i innych pozytywnych reakcji pod wybranym zdjęciem. Tego dnia ogłoszonych zostanie trzech zwycięzców plebiscytu publiczności online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Problem z elektrycznymi rowerami. Radni nie przegłosowali rezolucji w tej sprawie

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Luka VAT w Polsce mniejsza niż w 2023 roku. Raport pokazuje dużą zmianę

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska