
Do Zatora tłumnie ściągają nie tylko Polacy, ale także goście z zagranicy. Znajduje się tam największy w Polsce park rozrywki - Energylandia. W ub. r. odwiedziło go ponad milion osób. W parku liczą, że w tym roku padnie kolejny rekord, bo otwartych ma zostać 19 nowych atrakcji. - Zakładamy, że będzie się tu bawić ok. 1,5 miliona gości - mówi Krystian Kojder, rzecznik prasowy Energylandii. Część nowych urządzeń powstanie w miejscu, gdzie teraz znajduje się strefa festiwalowa, dlatego w tym roku nie będzie koncertów. Turystów do Zatora przyciąga także drugi kompleks parków rozrywki Zatorlandia oraz liczne stawy, gdzie można łowić ryby.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau to dla odwiedzających Małopolskę obowiązkowy punkt programu. Od lat pod tym względem znajduje się w czołówce wszelkich turystycznych rankingów. W ub. r. było tu ponad 2 mln odwiedzających, wśród nich wielu pielgrzymów przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. - Przejście przez tereny poobozowe stanowi unikatowe doświadczenie edukacyjne - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz. Bardzo dużym zainteresowaniem w Oświęcimiu cieszy się także Life Festival Oświęcim, największe wydarzenie muzyczne w tej części Polski.

By dostać się do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, trzeba robić rezerwacje. Inaczej nawet kilka godzin czeka się na wejście. Placówkę w ub. roku odwiedziło 267 tys. osób. - To rekordowy wynik. Obcokrajowcy stanowili blisko 40 proc. zwiedzających - mówi Tomasz Bagiński, pracownik instytucji. Trzy lata temu muzeum zostało całkowicie przebudowane. Znajduje się tam kilkaset eksponatów związanych z Karolem Wojtyłą. Część ekspozycji stanowi mieszkanie rodziny Wojtyłów, któremu przywrócono oryginalny wygląd. Jeszcze więcej osób odwiedza Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Kalwaria Zebrzydowska to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego katolików w Polsce. Znajduje się tam sanktuarium pasyjno-maryjne, w skład którego wchodzą: bazylika, klasztor oraz liczne dróżki z kapliczki. W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej przez wiernych uważany za cudowny. W 1999 r. sanktuarium wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samuel Portka, kierownik centrum obsługi pielgrzymów i turystów, szacuje, że w ub. r. z uwagi na Światowe Dni Młodzieży sanktuarium mogło odwiedzić nawet 2 mln pielgrzymów.
dowskiej