Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj można spotkać prezydentów, premierów i koronowane głowy

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Książęca para z Luksemburga zajadała się zupą kurkową, a potem księżna sama sprzątała ze stołu. Przyjeżdżają tutaj młodzi ludzie z różnych stron świata i przekonują się, że obok obozu jest miasto

Leszka Szustera, dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdy w 1996 r. objął swoje stanowisko, zastanawiały wysokie koszty zakupu kawy dla placówki. Z czasem, gdy usłyszał zachwyty gości, w tym wymagających Niemców nad podawaną tutaj małą czarną, zrozumiał, że to jedna z tych rzeczy, która tworzy wyjątkowy klimat MDSM.

– Wielu naszych gości jeszcze po dłuższym czasie wspominało jej świetny u nas smak – mówi Leszek Szuster.
Dodać trzeba, że to były czasy, gdy w Polsce nawet w restauracjach serwowano kawę parzoną w szklankach.

„Wunderwaffe MDSM”

Dyrektor oświęcimskiej placówki nie ukrywa, że dobra kuchnia to jej istotny atut. Joachim Russek, współprzewodniczący Rady Fundacji na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży mówi wprost, że to „wunderwaffe (niem. „cudowna broń”) MDSM”.

Niedawno nad podawaną tutaj zupą kurkową i strogonowem w zachwytach rozpływała się para książęca Luksemburga – Stefania i Wilhelm Burbon-Parmeńscy. Pewnie dlatego księżna sama nawet odniosła zastawę do okienka z brudnymi naczyniami. Wszyscy byli pod wrażeniem jej „zwyczajności”.

Z kolei, gdy delegacja Domu była w Berlinie u prezydenta Johannesa Raua, zapraszając go do złożenia wizyty, Maria Matuła, kierownik działu żywienia MDSM, kusiła dodatkowo głowę niemieckiego państwa pierogami. Dodać trzeba, że szefem kuchni Domu jest Jolanta Staroń. Rau ostatecznie nie przyjechał, ale było tutaj trzech innych prezydentów Niemiec: Roman Herzog, Horst Köhler, Christian Wulff, a do tego prezydent Polski Bronisław Komorowski. W progach placówki gościli także premierzy Polski Jerzy Buzek i Donald Tusk, szefowie rządów Belgii i Czech oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego: Hans-Gert Pöttering, Jerzy Buzek i Martin Schulz.

Miasto stanęło w korkach

Jednym z wydarzeń kulturalnych, które nieustannie przyciąga do MDSMwidzów, są Krakowskie Salony Poezji. Z tego powodu 10 lat temu miasto stanęło nawet w korkach, gdy publiczność zaczęła zjeżdżać na spotkanie z Anną Polony i zaczęło brakować miejsc na parkingu przed placówką.

Samochody, które nie mogły już wjechać na plac, blokowały drogę krajową 44. Musiała interweniować policja, aby rozładować korek. Dyrektor Szuster śmiał się wtedy, że w tych mało poetyckich czasach z powodu poezji doszło do paraliżu komunikacyjnego.

Gośćmi Salonu, którego odbyły się już 63 edycje, byli także inni cenieni aktorzy, m.in. Andrzej Seweryn, Anna Dymna, Zofia Kucówna, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz. Spośród wybitnych artystów, którzy odwiedzili placówkę, kilka razy był tutaj Józef Szajna. Jedną z pamiątek po tym wybitnym malarzu, scenografie, reżyserze, który był więźniem Auschwitz, jest zaprojektowana przez niego okazała instalacja konia w ogrodach Domu, którą wykonał Waldemar Rudyk. W MDSM mówią, że szczególnie ważna dla placówki jest sympatia a nawet przyjaźń, jaką darzyli lub darzą ją inni byli więźniowie obozu, wśród nich m.in. Zofia Posmysz, August Kowalczyk, Henryk Mandelbaum, Halina Birenbaum. Często nazywają placówkę swoim drugim domem. – Jest ich coraz mniej, ale ich obecność jest dla nas zawsze wielkim zaszczytem – zaznacza Leszek Szuster.

Przyjeżdżają tutaj również cenieni zagraniczni artyści. Znakomity niemiecki plakacista Klaus Steck po jednej z wizyt zauważył, że pierwszy raz spotkał się z sytuacją, że piekło i raj tak blisko siebie leżą. To była jego reakcja, gdy zorientował się, że Oświęcim to nie tylko były obóz.

– Podobnie zaskoczonych jest wielu naszych zagranicznych gości. Na dodatek, nasze miasto bardzo im się podoba. Zawsze staramy się, aby w programie wizyty był spacer po Oświęcimiu – podkreśla Leszek Szuster. Dotyczy to także grup młodych ludzi. W MDSM nie ukrywają, że jest im szczególnie miło, gdy część z nich po latach przyjeżdża tutaj ponownie, niekiedy ze swoimi rodzinami, aby pokazać im Dom i miasto.

W placówce podkreślają, że otwartość i panujący w nim klimat to ogromna zasługa Helmuta Morloka, który w 1986 r. zaprojektował jego siedzibę, a obecnie jest honorowym przewodniczącym Rady Fund­acji MDSM.

Krótkie zapiski z MDSM

- Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został otwarty w grudniu 1986 roku przy ul. Legionów w Oświęcimiu.

Jego projektantem jest niemiecki architekt Helmut Morlok, obecnie honorowy przewodniczący Rady Fundacji MDSM. Celem Fundacji jest prowadzenie w ramach MDSM działalności oświatowo-wychowawczej i kulturalnej w oparciu o historię obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dla młodzieży i dorosłych z różnych stron świata, w szczególności dla młodzieży polskiej i niemieckiej. Fundatorami placówki są: Akcja Znaków Pokuty Służba dla Pokoju z siedzibą w Berlinie i miasto Oświęcim.

- MDSM odwiedza rocznie około 6 – 7 tys. osób, z których wiele zostaje tutaj na dłużej. Roczna liczba noclegów w pokojach hotelowych przekracza 20 tys.

Wśród gości zagranicznych 60-70 proc. stanowią Niemcy, ponadto placówkę odwiedzają m.in. Austriacy, Francuzi, Japończycy, Izraelczycy.

- Oferta edukacyjna obejmuje m.in. podróże studyjne do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Placówka organizuje ponadto wykłady, warsztaty, seminaria międzynarodowe.

- MDSM prowadzi także szeroką działalność kulturalną.

Wśród projektów, które przyciągają liczne grono widzów są: Krakowski Salon Poezji, Biennale Plakatu, Alternatywna Scena MDSM, Dzień Otwartych Drzwi, Spotkania Dobrych Duchów, Inna Strona Świata, Europejskie Rozmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska