https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twój zamiokulkas choruje i nie wypuszcza liści? Jedna szklanka tej mieszanki przyniesie efekty 17.04

Klaudia Warzecha
Jak dbać o zamiokukasa? Przejdź do galerii i zobacz na co zwracać uwagę
Jak dbać o zamiokukasa? Przejdź do galerii i zobacz na co zwracać uwagę pixabay.com
Zamiokulkasy przestają wypuszczać nowe liście? Mamy na to sposób. Wystarczy że przygotujesz tę mieszankę i podlejesz nią swój kwiat. Ta porada z pewnością przyda się w niemal każdym domu bo zamiokulkasy w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego - wyglądają bardzo efektownie, są łatwo dostępne a ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta.

Spis treści

Zamiokulkas choruje i nie rośnie. Co się dzieje

Przyjęło się, że zamiokulkasy to rośliny dla opornych. Niektórzy twierdzą, że są to kwiaty niezniszczalne i niemal nie wymagają odrobiny uwagi. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze mówi się że zamiokulkasy nie wymagają sporej ilości wody. I jest to zdecydowanie prawda. Zamiokulkasy dzięki swoim bulwiastym korzeniom gromadzą wodę "na gorsze czasy". Dlatego trzeba być nieco oszczędnym w podlewaniu tej rośliny.

I tu pojawia się problem, bo przez to kwiaty te najczęściej padają ofiarą przelania lub przesuszenia, a to może prowadzić do wielu chorób. Przejdź do galerii i zobacz na co najczęściej choruje zamiokulkas.

Jak dbać o zamiokulkasa?

Jak zatem często podlewać zamiokulkasa? Kwiat powinniśmy podlewać w zależności od tego w jakim miejscu się znajduje i jak na warunki w koło reguje ziemia w której został posadzony. Najlepiej w tym celu kupić miarkę wilgotności ziemi która wskaże kiedy kwiat potrzebuje podlania.

Zamiokulkasy lubią podłoże przepuszczalne, mieszane, a także najlepiej rosną w ciasnych doniczkach o podłużnym kształcie. Dodatkowo o zamiokulkasach utarło się stwierdzenie, że są to rośliny cieniolubne. A to jest mit. Owszem zamiokulkasy to rośliny, które przetrwają w mało nasłonecznionych miejscach, jednak trudno liczyć wtedy na to aby roślina wypuszczała nowe liście. Jeśli chcesz, aby twój zamiokulkas się rozwijał zadbaj o to aby miał odpowiednią ilość światła.

Zamiokulkasy to kwiaty które lubią się "obrażać" jeśli doprowadzimy do sytuacji stresowej dla kwiatu (przelanie, przesuszenie, zbyt ciemne pomieszczenie) roślina może przez dłuższy czas nie wypuszczać nowych liści. Wtedy przychodzi czas na odżywianie.

Przygotuj ten roztwór, a Twój zamiokulkas zacznie wypuszczać liście

Nawożenie zamiokulkasa to ważny element. Najlepiej stosować nawóz do roślin zielonych, który zawiera odpowiednią ilość azotu, fosforu i potasu. Zamiokulkas nie toleruje nadmiaru soli mineralnych, dlatego niewskazane jest częste używanie gotowych, silnych nawozów. Zbyt częste nawożenie może prowadzić do uszkodzenia korzeni i pogorszenia kondycji rośliny. Idealnie za to sprawdzą się domowe odżywki.

Jak przygotować wartościowy nawóz dla zamiokulkasa w domu?

Głównym składnikiem są fusy z kawy, które zakwaszą glebę, oraz dostarczą cennych składników, spulchnią glebę i zmniejszą jej tendencję do przesychania

  • Przepis z fasolą

Wrzuć 90 gramów fasoli (ziarna, około pół szklanki) do 1 litra przegotowanej wody w temperaturze pokojowej i odstaw na kilka godzin. Następnie odcedź fasolę na sitku i dodaj do powstałego płynu 1 łyżkę fusów po kawie. Podlewaj tym zamiokulkasa.

  • Przepis z kawą

Soczewica zawiera wiele aktywnych składników, które pobudzą roślinę do intensywnego wzrostu: azot, potas, fosfor i bor. A przy okazji uodpornią ją na choroby.

Do litra przegotowanej wody w temperaturze pokojowej dodaj pół szklanki soczewicy. Odczekaj minimum 4 godziny, by składniki z soczewicy przeniknęły do wody. Następnie odcedź soczewicę na sitku i dodaj do powstałego płynu 1 łyżkę fusów po kawie. Podlewaj tym zamiokulkasa.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jeśli hortensje nie kwitną - zrób to już teraz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska