MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień w pigułce

Halina Gajda
fot. Marcin Makówka
Siedem dni w powiecie, czyli co się wydarzyło w gminach Gorlickiego?

Medale od konsula Federacji Rosyjskiej
W Gorlicach gościł konsul generalny Federacji Rosyjskiej Wiktor Kolesnikow. Wizyta związana była z wręczeniem medali z okazji zbliżającej się 70. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Wśród odznaczonych znaleźli się żołnierze walczący w czasie II wojny światowej: kpt Władysław Bohatkiewicz, kpt Tadeusz Tenerowicz, por. Dymitr Sabatowicz, ppor. Piotr Deć, ppor. Michał Banias, ppor. Jan Demaj, ppor. Grzegorz Jewusiak, ppor. Piotr Sulicz. Ponadto burmistrz Rafał Kukla zaprosił gościa na obchody setnej rocznicy bitwy pod Gorlicami.

Wypadek przy zwózce drewna
Czternastu strażaków pospieszyło z pomocą do Bielanki, by pomóc w ratowaniu 36-letniego mężczyzny, którego przygniótł ciągnik podczas pracy przy wyciąganiu drewna. Karetka pogotowia, która również pojawiła się na miejscu, zabrała mężczyznę do szpitala w Gorlicach. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Okoliczności wypadku bada gorlicka policja.

Ośrodek będzie miał nowe lokum
Główną siedzibą Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury zostanie budynek dawnego baru Smakosz. Od września zostaną utworzone sekcje, tj. muzyczna, teatralna, taneczna, filmowa, amatorów odkrywców nauki KAON. Nabór do grup zostanie przeprowadzony w poszczególnych miejscowościach gminy.

Lifting w ośrodku kultury
Gmina Gorlice przygotowuje dokumentację na remont budynku Wiejskiego Domu Kultury w Dominiowicach. Dom kultury będzie przebudowywany również w Kwiatonowicach.

Mają sprzątać chodniki
Wiosna za pasem. Przypominamy, że właściciele, zarządcy i inne osoby władające nieruchomościami są zobowiązani - zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - do usuwania zanieczyszczeń z chodników położonych przy swoich posesjach.

Wiosenne porządki wielkogabarytowe
25 marca w Gorlicach zorganizowana zostanie zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dodatkowe informacje można uzyskać w wydziale gospodarki komunalnej telefon 18 35 51 247.

Sześć hektarów do sprzedaży
W czerwcu tego roku w drodze przetargu mają zostać udostępnione działki w Strefie Aktywności Gospodarczej II. To ponad sześć hektarów gruntów, które zostaną podzielone na trzy obszary inwestycyjne

Pro Publico Bono - kolejna odsłona
20 marca poznamy laureatów tegorocznej nagrody Pro Publico Bono przyznawanej przez przewodniczącego Rady Powiatu.

Finisz drogowego remontu
Do 15 kwietnia mają zakończyć się prace przy ulicy Łokietka. Rozkopany od jesieni minionego roku odcinek to prawdziwe utrapienie dla kierowców i mieszkańców. Po zakończeniu prac jezdnia na odcinku od łącznika ulicy Pod Lodownią do tzw. Brzezinki ma mieć szerokość sześciu metrów. Powstanie tam też prawostronny chodnik.

Pijany za kółkiem, finał w sądzie
Ponad dwa promile alkoholu miał zatrzymany w Libuszy kierowca. Dodatkowo kierowca nie posiadał przy sobie uprawnień do kierowania. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Chodniki i kanalizacja
Ogłoszony został przetarg na projekt budowy brakujących odcinków chodnika przy drodze wojewódzkiej. Zadanie ma zostać zakończone do 2017 roku. W tym roku ma rozpocząć się budowa kanalizacji na odcinku Stawiska - Garbacz.

Gdzie się podział przystanek?
Był sobie przystanek. Był, bo znikł przy budowie drogi i chodnika. Chodnik powstał, ale wiata nie wróciła. Może nie jest on jakiś oblegany, ale dziennie kilkanaście osób z niego korzysta. Dlaczego ma im więc padać albo sypać na głowę? Na dodatek rozkład jazdy został dosyć niefortunnie zamontowany - na płocie posesji tuż przy chodniku na - nazwijmy to - lilipuciej wysokości. Żeby sprawdzić, co jest napisane na kartkach, trzeba sobie po prostu kucnąć.- Może nie jest to jakoś szczególnie oblegany przystanek, ale każdego ranka, gdy jadę do pracy, widzę kilka, czasem nawet kilkanaście osób - mówi nam mieszkanka ulicy.

O los przystanku zapytaliśmy w ratuszu. Jakub Diduch, kierownik Wydziału Strategii i Promocji, poinformował nas, że przystanek nie jest w gestii miasta, bo znajduje się już na terenie gminy wiejskiej Gorlice. Pytanie trafiło więc do Ryszarda Guzika, wójta gminy Gorlice. Ten potwierdził, że przystanek zdemontowano, ale podczas prac przy budowie miejskiego chodnika. Nie odbija jednak tematu, ale zapowiada: - Bierzemy to na siebie, zwłaszcza że mieliśmy interwencje od mieszkańców. Po prostu kupimy wiatę - mówi. W imieniu pasażerów - dziękujemy!

Pielgrzymi wrócili z Rzymu
Grupa pielgrzymów z fundacji Wyjdź z Domu wróciła z Rzymu. Miesiące pracy, szukania sponsorów i pieniędzy potrzebnych do wynajęcia specjalistycznego autokaru przyniosły efekty: emocje, których nie są w stanie na razie opisać, radość i siła, którą dostali do walki z chorobami i ułomnościami. Wszystkim, którzy pomogli, serdecznie dziękujemy!

Wiosenna odnowa na drogach
Przygotowywane są przetargi na remont dróg gminnych. W Moszczenicy wchodzi w grę droga na przysiółku Górka, odcinek około 740 metrów powyżej kompleksu Orlik oraz droga w Staszkówce, tzw. Nowa Wieś. Tam od prawie dwóch lat mieszkańcy sami regulują stany prawne gruntów, tak by gmina bez przeszkód mogła wybudować drogę. Szacunkowy koszt to około 300 tysięcy złotych. Gmina może liczyć na dofinansowanie z kasy urzędu marszałkowskiego.

Lepszy dojazd do przysiółka
Gmina Gorlice przygotowuje przetarg na wykonanie projektu oświetlenia drogi Grabówki w Kobylance.

Panowie zaprosili panie z Szymbarku
Panowie z Szymbarku zadbali o wszystkie panie z ich miejscowości i zaprosili je do remizy na przyjęcie z okazji Dnia Kobiet. Było gwarnie, wesoło i przede wszystkim serdecznie. Oczywiście były życzenia i gratulacje. W części artystycznej z ciekawym programem okolicznościowym zaprezentowały się dzieci i młodzież z Filii Ośrodka Kultury z Szymbarku, działającej pod kierunkiem instruktorów OKGG pani Anny Radziak i Jacka Bartusika.

Konieczne remonty na drogach powiatu
Bobowa stara się o ujęcie w planach inwestycyjnych starostwa między innymi budowy mostu w Jankowej na Białej Tarnowskiej na drodze powiatowej w kierunku Lipniczki. Przebudowy wymagają także dwa mosty na trasie Jankowa-Stróżna-Szalowa oraz Bobowa-Brzana.

Woda i ścieki dla Dużej Rodziny
W Sękowej nie będzie w tym roku podwyżek za wodę i odprowadzanie ścieków. Co więcej, w ramach Karty Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą liczyć na dziesięcioprocentową dopłatę za metr sześcienny wody i ścieków. Dofinansowanie będzie przyznane na okres od 1 kwietnia do końca roku.

Potrzeba ponad trzystu tysięcy
Gmina Biecz stara się o pieniądze na wykonanie dokumentacji budowlanych i konserwatorskich na cmentarz nr 104 w Strzeszynie oraz nr 105 w Bieczu - Harta (60 tys. złotych) oraz 320 tys. na wykonanie prac konserwatorskich na tychże cmentarzach.

Fotowoltaika dla prywatnych?
Gmina Lipinki w ramach Związku Gmin Ziemi Gorlickiej chce ubiegać się o pieniądze na montaż ogniw fotowoltaicznych zarówno na budynkach publicznych jak i prywatnych. Wedle przepisów, gospodarstwa mogą montować panele do mocy 10 kW. Wójtowie pozostałych gmin mają czas do końca marca, by zgłosić ewentualny udział w projekcie.

Cmentarz wojenny do dużego remontu
Gmina Uście ogłosiła przetarg na prace remontowe na cmentarzu wojennym nr 46 w Koniecznej. W ramach planowanych prac jest m.in. odtworzenie i konserwacja ogrodzenia cmentarza, odtworzenie i konserwacja tablic inskrypcyjnych, odtworzenie zarysów grobów i mogił wraz z ich kamiennym obramowaniem.

Projekt gotowy na koniec marca
Ponad 28 tysięcy złotych ma kosztować dokumentacja projektowa na odbudowę Starej Drogi w Binarowej. Wykonawca został już wybrany.

Przystanek za prawie 400 tysięcy złotych
Prawie 400 tysięcy złotych kosztowała będzie budowa Przystanku Szymbark. Na 73 arach powstaną alejki spacerowe wraz z placami, siłownia typu cross-fit, amfiteatr wraz z siedziskami, wymodelowane pagórki i wzgórza wraz z placami widokowymi. Zamontowane zostaną elementy iluminacji. Do budowy zastosowane mają być przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego, czyli drewno i kamień oraz nasadzenia roślinne. W skansenie w Szymbarku powstała ekspozycja figuralna sztab Mackensena. Budowa Przystanku to kolejny etap projektu.

Ogólny bilans ma być na plus, ale...
Marian Świerz, dyrektor szpitala zapowiada, że bilans lecznicy za miniony rok powinien być dodatni, ale na pewno będą ujemne wyniki na oddziałach zabiegowych, gdzie wysokie standardy generują równocześnie duże koszty (dotyczy to np. bloku operacyjnego), których nie pokrywa kontrakt z NFZ. Mówi: nie zbilansujemy tych oddziałów, kontrakt musiałby wzrosnąć o kilka milionów złotych, a szpital nie ma już możliwości oszczędnościowych, bo musi być zachowana odpowiednia jakość opieki medycznej.

Chcą regulacji potoku
Miasto stara się o uregulowanie koryta potoku bez nazwy na odcinku od ul. Kochanowskiego do ujścia do rzeki Sękówka. Stosowne pisma zostały wysłane do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Po raz kolejny wskazano na konieczność pilnego ustabilizowania brzegów i koryta potoku, w szczególności w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Podsumowania w centrum terapii
W minionym roku w gorlickim Centrum Terapii Uzależnień zarejestrowano 560 osób. Osobom uzależnionym i współuzależnionym udzielono dokładnie 11 849 porad indywidualnych i grupowych. W Punkcie Pomocy Rodzinie przyjęto szesnaście osób, a w Poradni dla Dzieci i Młodzieży ponad trzydzieści.

Prośba o odmulenie Stróżowianki
Urząd Miejski w Gorlicach wystąpił do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z prośbą o odmulenie oraz odczyszczenie koryta potoku Stróżowianka. Powodem interwencji jest nagromadzony w nurcie potoku namuł powodujący tamowanie swobodnego odpływu wody oraz zanieczyszczenia wpływające niekorzystnie na estetykę otoczenia. Zakres prac obejmuje odcinek od progu wodnego do ujścia potoku do rzeki Ropy.

Ewidencja gruntów do wglądu
Do 27 marca w starostwie powiatowym zostanie wyłożony do wglądu osób zainteresowanych projekt operatu modernizacji ewidencji gruntów i budynków obrębów: Korczyna, Libusza. Rożnowice, Strzeszyn - jednostka ewidencyjna Biecz; Bednarka, Kryg, Lipinki, Wójtowa - jednostka ewidencyjna Lipinki oraz Biesna, Łużna, Wola Łużańska - jednostka ewidencyjna Łużna. Operaty dostępne do wglądu w godz. 8-15, pok. 104, I piętro.

Ścieżki rowerowe w budowie
W związku z planowanym przebiegiem ścieżki rowerowej zdemontowane zostały betonowe płyty drogowe w rejonie mostu na Ropie naprzeciwko Jarmarku Pogórzańskiego.

Powiększyliśmy bazę potencjalnych dawców szpiku o kolejne osoby
Dokładnie 46 osób zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku podczas naszej niedzielnej akcji. Tym razem wespół z członkami Komisji Sędziowskiej Podokręgu Piłki Nożnej w Gorlicach rejestrowaliśmy chętnych w Gorlicach i Bieczu. Ktoś powie "niewiele", ale tak naprawdę liczy się każda osoba. Być może okaże się bliźniakiem genetycznym i da komuś choremu na białaczkę szansę na zdrowie i życie.

Pożar gasiło 74 strażaków
Siedemdziesięciu czterech strażaków przez ponad cztery godziny walczyło z pożarem budynku gospodarczego w Libuszy. Straty oszacowano wstępnie na 50 tysięcy złotych. Żywioł pochłonął sprzęt rolniczy i zgromadzone siano. Płonąca stodoła zlokalizowana była blisko domu, co utrudniało akcję ratowniczą. Nerwowa sytuacja odbiła się na zdrowiu 90-letniej mieszkanki gospodarstwa, której musiało pomóc pogotowie ratunkowe. Dom, dzięki szybkiej i sprawnej akcji, udało się uratować. Na miejscu działało 15 zastępów straży pożarnej, w tym OSP z Binarowej, Korczyny, Biecza, Libuszy, Strzeszyna, Kobylanki, Rożnowic, Racławic oraz jednostki zawodowe z Gorlic. Wstępnie za przyczynę pożaru uważa się podpalenie.

Wirtualne wędrówki
Stowarzyszenie LGD "Beskid Gorlicki" realizuje projekt pt. "Wirtualne zwiedzanie wybranych atrakcji turystycznych". Ideą projektu jest rozwój turystyki opartej na dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym. - W ramach projektu planowane jest wykonanie wirtualnego zwiedzania - zestawu zdjęć panoramicznych ułożonych w multimedialne prezentacje umożliwiające oglądanie obiektu lub obszaru w przestrzeni 360x180 stopni - zapowiada Stanisław Kaszyk, prezes LGD. Dotychczas wykonanych zostało dwieście z planowanych 450 panoram. - Pozostałe będziemy wykonywać jak trochę się zazieleni. Zakończenie całości planujemy na przełomie maja i czerwca wraz z uruchomieniem strony internetowej - dodaje. LGD pracuje także nad audioprzewodnikami po regionie. Opowiadały będą o historii, kulturze i tradycji wybranych grup etnicznych, etnograficznych i narodowych - Żydów, Łemków i Pogórzan w taki sposób, aby turysta zwiedzając dane miejsce mógł wyobrazić sobie i jednocześnie być współuczestnikiem codziennego życia tych ludzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska