ZOBACZ WIDEO: Inflacja w Polsce jest najwyższa od 10 lat, wzrost cen widać w sklepach
Czerwcowe emerytury do poprawki. Sejmowa nowelizacja zatwierdzona
Na czym polegał problem emerytur czerwcowych? Przez ostatnie dziesięć lat osoby, które składały wnioski o emeryturę w czerwcu, dostawały niższe świadczenia o nawet 200-300 zł. Ich składki i kapitał początkowy były bowiem waloryzowane jedynie wskaźnikiem rocznym, natomiast osoby wnioskujące o emeryturę w pozostałe miesiące korzystały zarówno z waloryzacji rocznej, jak i kwartalnej.
WSZYSTKO O PONOWNYM PRZELICZANIU EMERYTUR PRZEZ ZUS ZNAJDZIESZ >>>> TUTAJ <<<<
> - Nasze wyliczenia wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Nie przeocz
ZUS na nowo przeliczy emerytury
Od teraz ma to się zmienić. Poprawkę w tej sprawie zgłaszał senator Jan Libicki z PSL, teraz nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zatwierdził prezydent Andrzej Duda. Po likwidacji tzw. pułapki czerwcowej osobom, które składały wnioski emerytalne w czerwcu (w latach 2009-2019), ZUS będzie przeliczać emerytury z uwzględnieniem obu wskaźników waloryzacji.
- Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu, czyli bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co jednak ze stratami, które niektórzy emeryci ponosili przez dziesięć lat? Poprawkę w tej sprawie zgłaszała z kolei Magdalena Kochan z KO.
Wyrównania nie dla wszystkich
O wyrównanie dla wszystkich poszkodowanych emerytów wnioskował Senat. Takich osób jest ponad 120 tys. Sejm nie zgodził się jednak na takie rozwiązanie m.in. z uwagi na duże koszty. Rekompensaty dostaną jedynie tylko tegoroczni czerwcowi emeryci. Co ważne, nie trzeba w tej sprawie składać wniosków.
– Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r. – wyjaśnia rzecznik Krystyna Michałek
Zobacz także
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje
Pozostaje pytanie co z pozostałymi emerytami, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat otrzymywali niższe świadczenia. W tej sprawie stanowisko Rzecznik Praw Obywatelskich.
- Niezrozumiałe jest ograniczenie projektowanej regulacji jedynie do sytuacji ustalania wysokości emerytury w 2021 r. oraz w następnych latach. Problem ten powinien zostać uregulowany kompleksowo również do emerytur, których wysokość ustalono w czerwcu w minionych latach. Powinien przy tym przewidywać stosowne wyrównanie - napisał RPO do Senatu.
WIĘCEJ O PONOWNYM PRZELICZANIU EMERYTUR PRZEZ ZUS ZNAJDZIESZ >>>> TUTAJ <<<<
Czy Sejm przyzna wyrównanie pozostałym emerytom? Kiedy poprawki w ustawie wejdą w życie? O wszystkim będziemy informować na bieżąco.
źródło: ZUS, fakt.pl
