Tym żyje teraz powiat

Halina Gajda
fot. Lech Klimek
W kilku zdaniach o tym co wydarzyło się w Gorlickiem.

Modernizacja zasobów
Około dziesięciu milionów złotych ma kosztować kompleksowa modernizacja ewidencji gruntów i budynków oraz utworzenie baz danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu i bazy danych obiektów topograficznych dla powiatu gorlickiego. W ramach modernizacji ewidencji gruntów i budynków zostanie uzupełniona dotychczasowa baza danych ewidencyjnych o informacje dotyczące budynków i lokali. Będzie również przeprowadzona aktualizacja użytków gruntowych zabudowanych. Na wykonanie tego zadania trzeba będzie poszukać pieniędzy w zewnętrznych dotacjach.

Lepsza drogi do granicy
Miasto wespół z województwem i gminą Uście Gorlickie przystąpiło do realizacji projektu modernizacji drogi wojewódzkiej wiodącej do przejścia granicznego Becherov-Konieczna, przebudowa trasy na odcinku Gorlice-Konieczna. Udział miasta ma charakter finansowy - dokładamy do przedsięwzięcia 87,5 tysiąca złotych.

Chwila nieuwagi i 220 zł mandatu
22o-złotowy mandat i sześć punktów karnych trafiło do kierowcy fiata uno, który okazał się sprawcą kolizji, do której doszło przy ulicy Sportowej, obok obiektów OSiR w Gorlicach. Osobowe auto na skutek nieuwagi kierowcy zderzyło się z autobusem. Obaj kierowcy byli trzeźwi.

Laur dla najbardziej zasłużonych
Mszą świętą rozpoczęły się uroczystości dwudziestolecia MZS nr 1 w Gorlicach. Na okragłe urodziny szkoły przyjechali dawni nauczyciele i absolwenci. W trakcie uroczystości wspominano tych, którzy tworzyli historię szkoły, szczególnie oddając cześć pamięci Pani Janiny Augustyn - zmarłej niedawno wieloletniej dyrektorki. Za zasługi i pracę na rzecz szkoły, statuetkami Laur Jedynki uhonorowano Wandę Dudek, Lidię Foltyn, Mieczysława Śliwę oraz Mariusza Śmietanę.

Proboszcz ma plany budowlane
Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi, ks. Jerzy Gondek, planuje kolejne inwestycje. Tym razem budowę obiektu, w którym mają znaleźć się między innymi toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, parafialny sklepik z czytelnią. Ma powstać przy wjeździe z ul. Ariańskiej od strony ZSE.

Gorlickie akcenty na konferencji
Dr n. med. Janina Kokoszka-Paszkot, specjalista geriatrii, specjalista diabetologii pracująca w Oddziale Geriatrii naszego szpitala, wzięła udział w konferencji naukowej, podczas której omawiane były problemy ludzi starszych. Mówiła: - Starzeje się całe polskie społeczeństwo. Żyjemy dłużej, ale państwo nie ma wystarczających narzędzi, by się nami odpowiednio zająć. 14 procent społeczeństwa to osoby w wieku starszym. To prawie pięć milionów ludzi.

Dwa mandaty do obsadzenia
Piotr Pernal, radny gminy Uście Gorlickie, zrezygnował z mandatu. W uzasadnieniu podał, że jest to decyzja wynikająca z osobistych przyczyn. 12 kwietnia mieszkańcy gminy z okręgu wyborczego nr 2 pójdą do urn, by ponownie wybrać swojego przedstawiciela do Rady Gminy. Wcześniej, bo 8 marca, wybory uzupełniające zostaną przeprowadzone w okręgu nr 12 - Skwirtne, Kwiatoń, Regietów.

Kasa w urzędzie do likwidacji
Od 16 lutego kasa Urzędu Gminy w Łużnej zostanie zlikwidowana. Obsługę kasową urzędu prowadził będzie Bank Spółdzielczy w Łużnej.

Kolejny budynek gospodarczy w ogniu
W piątek w Rożnowicach płonął budynek gospodarczy. Gdy strażacy dotarli na miejsce, okazało się, że w całości zajęty był ogniem. Działania skupiły się przede wszystkim na niedopuszczeniu, by żywioł rozprzestrzenił się na dwa pobliskie budynki mieszkalne. W działaniach brało udział 77 strażaków z Biecza, Binarowej, Rożnowic, Racławic, Korczyny, Sitnicy oraz PSP w Gorlicach. Akcja trwała ponad dwie godziny.

Ekologiczne inwestycje

W Bieczu planowana jest rozbudowa istniejącej oczyszczalni ścieków, która pozwoli między innymi na zwiększenie przepustowości.

Jeśli nie tlenek węgla, to co?

Policja bada okoliczności śmierci jednego z mieszkańców Głębokiej. Jego ciało zostało znalezione na parterze drewnianego domu. Strażacy po przeprowadzonym badaniu nie stwierdzili tlenku węgla, natomiast nadpalona była wersalka, na której leżało ciało. Niedopałki papierosów znaleziono również na podłodze pomieszczenia. Ciało zostało zabezpieczone do sekcji. Znaleziony mężczyzna miał 65 lat.

Sposób na promocję - każdy dobry

Wystarczy polecić pobyt w uzdrowisku komuś, kto jeszcze w nim nie był, by uzyskać bonus na 50 lub 100 złotych. To nowy pomysł na przyciągnięcie kuracjuszy do Wysowej.

Zima pokazała, kto rządzi na drogach
Zima pokazała, kto rządzi, załodze karetki pogotowia, która w niedzielę jechała przez Moszczenicę. Deszcz, który zamarzł na jezdni, zasypany śniegiem, stworzył istne lodowisko, na którym z trudem można się było utrzymać na nogach. Nic więc dziwnego, że karetka też nie dała rady i zahaczyła tylną osią o rów. Pomogli strażacy z OSP w Moszczenicy oraz operator koparki, który wyciągnął pojazd z rowu. Nikomu nic się nie stało. Z kolei na skrzyżowaniu Ropa - Florynka pod naporem śniegu złamało się przydrożne drzewo. W usuwaniu zawaliska pomogli druhowie z OSP w Ropie.

Zagrali i zaśpiewali dla pielgrzymów
Dokładnie 896,70 złotych udało się zebrać podczas niedzielnego koncertu, który odbył się w Moszczenicy z myślą o niepełnosprawnych pielgrzymach, którzy pod koniec lutego wybierają się do Rzymu. Specjalnie dla nich zaśpiewał chór Małopolanie pod dyrekcją Wandy Godek, a po nich na scenę weszły zespoły Silver i Skrzypki, które zaśpiewały swoje interpretacje kolęd i pastorałek. W najbliższą niedzielę, również z myślą o pielgrzymach, odbędzie się mecz charytatywny, a w połowie lutego - koncert zespołu Serencza.

Radnego pomysł na park
Michał Diduch, radny miejski, podczas ostatniej sesji Rady przedstawił swój pomysł na zagospodarowanie Parku Miejskiego. Oczami radnego widzi tam między innymi ściankę wspinaczkową, park linowy, plac do ćwiczeń. O tym, że z parkiem trzeba coś zrobić, wiadomo od co najmniej kilku lat. Ścieżka zdrowia, a raczej to, co z niej zostało, jest stale powracającym tematem interpelacji. Tak samo jak dawna parkowa kawiarnia, a dzisiaj rudera grożącą zawaleniem. Na tym nie koniec propozycji radnego. - Wnioskuję o rozważenie usytuowania muszli koncertowej w parku mogącej stanowić zaplecze do organizacji różnego rodzaju imprez kulturalnych czy rozrywkowych. Budowa takiego obiektu z pewnością przywróciłaby dawną świetność Parkowi Miejskiemu - sugerował.Czekamy, co na te pomysły władze miasta. Może wreszcie im się uda, bo poprzednio jakoś z parkiem było im nie po drodze.

Miał ponad dwa promile alkoholu
Patrol pełniący służbę na terenie gminy Moszczenica zatrzymał do kontroli drogowej kierowcę fiata punto. Okazało się, że mieszkaniec Staszkówki znajduje się pod działaniem alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że w organizmie mężczyzny znajduje się 2,46 promila alkoholu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności oraz wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Przed sądem tłumaczył się będzie również zatrzymany w Kobylance mieszkaniec Libuszy, który - jak się okazało podczas kontroli drogowej - miał 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci odebrali mu również prawo jazdy.

Nowa odsłona placu targowego
Gmina przygotowuje projekt modernizacji placu targowego. Nowy ma wpisywać się architektonicznie w otoczenie. Teren ma nie tylko zostać odwodniony, uporządkowany, ale powstać mają również toalety, zaplecze socjalne. Szacunkowy koszt to około milion złotych. Gmina będzie szukała na inwestycję wsparcia finansowego w programach unijnych.

Sołtysów wybiorą w kwietniu
Rada gminy Gorlice podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich w dziesięciu miejscowościach gminy Gorlice. Wybory zarządzono na 19 kwietnia. Od 5 do 18 marca można będzie zgłaszać do Gminnej Komisji Wyborczej kandydatów na sołtysów i członków rad sołeckich.

Rozmowy o dwunastu hektarach
Gmina Bobowa prowadzi rozmowy z Agencją Nieruchomości Rolnych w sprawie przekazania gruntów na strefę aktywności gospodarczej. Chodzi o 12 hektarów.

Ministerialny podsekretarz
Marek Wójcik, podsekretarz stanu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gościł w Bieczu. Spotkał się z samorządowcami powiatu gorlickiego. Rozmawiano o zadaniach samorządów, formach finansowania oraz wyzwaniach w perspektywie do 2020 roku i dalej. W nowych warunkach to właśnie samorządy winny być kreatorami rozwoju. Jednym z proponowanych rozwiązań jest, aby połączyć podatek dochodowy (PIT i CIT) z samorządem.

Wielofunkcyjne boisko przy Wrońskich ma być gotowe pod koniec lipca
Na koniec lipca zaplanowano zakończenie prac budowlanych przy ulicy Wrońskich. Ma tam powstać wielofunkcyjne boisko. Prace, które zaczęły się jeszcze w minionym roku, skomplikowały się mocno po tym, jak po pierwszych robotach ziemnych zaczęła się osuwać ziemia na terenie ogródków działkowych. W niektórych miejscach szczeliny w ziemi miały kilka centymetrów szerokości. Zabezpieczenie skarpy kosztowało ponad 70 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że boisko o którym mowa, pierwotnie miało powstać przy ul. Lipowej. Pomysł inwestycji pochodził od samych mieszkańców, którzy taki projekt złożyli w ramach Budżetu Obywatelskiego.

- Plan pracy na najbliższe miesiące przewiduje wykonanie drenażu terenu, samego boiska wraz z wyposażeniem. Poza tym trzeba będzie położyć nawierzchnię ze sztucznej trawy, montaż siłowni terenowej. Trzeba jeszcze wybudować ścieżkę, która będzie jednocześnie dojściem do boiska od strony osiedla - wylicza Jakub Diduch, kierownik Wydziału Strategii i Promocji UM. Boisko przy Wrońskich to zadanie z 2013 r., tymczasem w kolejce czekają dwa kolejne, z minionego roku. Chodzi o remont chodnika wraz budową miejsc postojowych przy ulicy Konopnickiej w Gorlicach.
Na razie przygotowywany jest przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej zadania. Szacunkowy koszt to 225 tysięcy złotych. Inwestycja musi być ściśle skoordynowana z budową kanalizacji deszczowej dla osiedla Konopnickiej. Drugie z zadań - modernizacja stadionu OSiR - również wprowadzona w ramach budżetu obywatelskiego, też jest w fazie przygotowania. Szacunkowy koszt to 300 tysięcy złotych.

Półtoraroczne dziecko i tlenek węgla
Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań przy ul. Słonecznej. Kobieta, która w łazience kąpała półtoraroczną córkę, zauważyła, że maluch zaczyna słabnąć. Natychmiast przeniosła dziecko do pokoju i wezwała karetkę. Strażacy, którzy również przyjechali, zmierzyli poziom tlenku węgla. Okazało się, że stężenie tego zabójczego gazu wynosi 39 PPM. Wystarczy, by pojawiły się pierwsze kłopoty zdrowotne. Dziewczynka trafiła do szpitala na profilaktyczne badania, mieszkanie zostało przewietrzone.

Do kolejnego, równie niebezpiecznego zdarzenia doszło przy ul. Bieckiej. W jednym ze sklepów, który ogrzewany był piecykiem, zapalił się gaz w zamontowanej w nim butli. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, wstrzymali na chwilę ruch uliczny. Ogień został ugaszony, butla schłodzona, a zawór zabezpieczony. Nikomu nic się nie stało. Tyle szczęścia nie miała starsza osoba z ul. Żeromskiego, która przewróciła się w domu. Okazało się, że ma złamaną rękę, nogę i uraz biodra. Wymagała przewiezienia do szpitala. Załodze pogotowia, które zostało wezwane na miejsce, w transporcie poszkodowanego do karetki pomogli strażacy. Do podobnego zdarzenia doszło w bloku przy. ul. Hallera. Tam strażacy pomagali w transporcie chorego z podejrzeniem urazu głowy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie