5 z 14
Kwiecień 2022...
fot. Łukasz Bobek

Kwiecień 2022

Położne z zakopiańskiego szpitala powiatowego protestowały przeciwko zamykaniu oddziału położniczego. Pielęgniarki zorganizowały pikietę przed lecznicą.

Podhale uzbierało 7 milionów na operacje w Stanach Zjednoczonych dla małej Matyldy Różak, której ojciec pochodzi z Kościeliska. W międzyczasie rodzice otrzymali dofinansowanie na operację z NFZ. Niestety, w czasie operacji dziewczynka zmarła.

Ceny węgla na Podtatrzu zaczęły szybować do góry. Wtedy trzeba było zapłacić za tonę ekogroszku ok. 2200 zł za tonę. Niestety, prognozy analityków sprawdziły się i ceny na jesień skoczyły do 3 tys. za tonę. Na składach zabrakło też pelletu, który produkowany był na Ukrainie.

W kwietniu ruszyły prace rozbiórkowe zakopiańskiego hotelu „Imperial”. To symbol dawnego Zakopanego. Stara część budynku - od strony ul. Oswalda Balzera została wzniesiona w 1927 roku. Imperial przez dziesiątki lat był miejsce spotkań sportowców z całego świata.

W Jordanowie w pow. suskim mieszkaniec chciała zasadzić drzewo, a odnalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej.

W Ochotnicy Dolnej w pow. nowotarskim powstał komiks historyczny. To rysunkowa historia „Przybysze. Wołosi w Ochotnicy i Tylmanowej” opowiada o tym kim byli pierwsi osadnicy, Wołosi i jak wyglądało ich życie.

W Lipnicy Wielkiej na Orawie powstał film dokumentalny o bohaterskiej Józefinie Machay-Mikowej ps. Ryś. To ona odegrała istotna rolę walce o niepodległość Orawy i Polski. Projekcja obrazu „Kobieta Ryś” odbyła się na kanale TVP Historia.

W Trybszu w gminie Łapsze Niżne został wreszcie otwarty most zastępczy dla kierowców na rzece Białce. To był koniec z długimi objazdami dla mieszkańców Spisza.

W Zakopanem rozpoczęły się prace rozbiórkowe przy starym torze lodowym na terenie Centralnego Ośrodka Sportu. W jego miejsce powstaje nowy kryty tor lodowy wraz z całą infrastrukturę techniczno-sportową.

Zapadła decyzja, że w Bańskiej Niżnej w powiecie nowotarskim powstanie nowy odwiert geotermalny na głębokości 7 kilometrów - najgłębszy taki na świecie. Tam powinna znajdować się woda o temperaturze 120 stopni. Ma ona ogrzewać domy w mieście Nowy Targ i w gminie Szaflary. Projekt zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

6 z 14
Maj 2022...
fot. Łukasz Bobek

Maj 2022

Do Zakopanego zajechały samochody opancerzone, haubice, karabiny. Była też przepyszna grochówka wojskowa. To był wojskowy piknik w mieści w ramach święta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Pod Giewontem znów rodzą się dzieci. Po półrocznej przerwie wznowił działalność oddział ginekologiczno-położniczy w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem.

Na Podhalu ceny paliw w maju znów poszybowały w górę. Za benzynę trzeba było zapłacić powyżej 7 złotych.

Ochotnicza Straż Pożarna na zakopiańskiej Olczy świętowała jubileusz 100-lecia istnienia.

Na Hali Kondratowej w Tatrach wybuchł pożar w schronisku. Spaliło się ok. 20 metrów dachu. Gdy pojawił się ogień, w schronisku przebywało 21 osób. Dzięki szybkiej akcji obsługi i turystów udało się ocalić schronisko. (NA ZDJĘCIU)

Na Podhale z rządowego programu Polski Ład trafiło 280 mln zł.

7 z 14
Czerwiec 2022...
fot. Archiwum Adama Chramca

Czerwiec 2022

Ze szczytu Kasprowego Wierchu w Tatrach zniknął słynny dzwon. Po tym jak uszkodziła go lina ratraku, został zdemontowany. Turyści się niepokoją, bo to symbol tej góry.

Zakopiański lekarz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dr hab. Sylweriusz Kosiński został nagrodzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za stworzenie pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych na świecie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej.

Górale uczcili 25-lecie wizyty papieża Jana Pawła II pod Giewontem uroczysta mszą świętą pod Wielką Krokwią.

Górale z Czarnego Dunajca świętowali setny jubileusz Związku Podhalan Górali Podhalańskich w Czarnym Dunajcu.

W Jordanowie w powiacie suskim wybuchła afera związana z miejscowym Domem Pomocy Społecznej prowadzonym przez zakonnice. Padło podejrzenie, że siostry znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi m.in. wiązały na noc w łóżku. Dwie z nich usłyszały zarzuty prokuratorskie.

Zakopiańscy radni zmienili plan zagospodarowania, co umożliwiło zalegalizowanie samowoli budowlanej - pięciu bloków na osiedlu Boruty Spiechowicza.

W Boże Ciało do Zakopanego zjechały tłumy turystów. Było ich tak dużo, że na sklepowych półkach zabrakło jedzenia.

Ratownicy medyczni z Podhala - Adam Chramiec i Marcin Bagiński - ewakuowali chore dziecko z Ukrainy do Manchesteru. Nikt inni nie chciał się tego podjąć.

8 z 14
Lipiec 2022...

Lipiec 2022

Zakopiańscy policjanci eskortowali turystę do Zabrza na przeszczep nerki.

Pod Giewontem urodziły się świstaki alpejskie. Drapieżniki przyszły na świat w Tatrzańskim Parku Edukacyjnym pod Wielką Krokwią.

Hucznie świętowali wieczór kawalerski turyści jeżdżąc na dachu busa. Kierowca pojazdu, na dachu którego w czasie jazdy stał półnagi mężczyzna, usłyszał zarzuty, za które grozi mu do trzech lat więzienia.

W Tatrach padł rekord zimna. Nowa stacja badawcza w Litworowym Kotle zanotowała 18 lipca minus 5,7 stopni Celsjusza. To nowe supermrozowisko w Polsce – czyli najzimniejszy punkt w naszym kraju.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Te zabytki straszą i szpecą Kraków. Znalazły się na liście!

Te zabytki straszą i szpecą Kraków. Znalazły się na liście!

Moda komunijna na archiwalnych zdjęciach. Takie stroje to już przeszłość

Moda komunijna na archiwalnych zdjęciach. Takie stroje to już przeszłość

Cracovia okazała się lepsza od „Czerwonych Diabłów”

Cracovia okazała się lepsza od „Czerwonych Diabłów”

Zobacz również

Burze i powodzie w Małopolsce. W Dobczycach dyskutowali o ochronie przeciwpowodziowej

Burze i powodzie w Małopolsce. W Dobczycach dyskutowali o ochronie przeciwpowodziowej

Moda komunijna na archiwalnych zdjęciach. Takie stroje to już przeszłość

Moda komunijna na archiwalnych zdjęciach. Takie stroje to już przeszłość