https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe trasy na Pustyni Błędowskiej będą turystycznym hitem na rowerowej mapie Polski. Już teraz korzystają z nich tłumy!

Paweł Mocny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pustynia Błędowska niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Jeszcze w tym roku odwiedzający ten wyjątkowy obiekt będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury. Mowa tu o ścieżkach budowanych w ramach „Velo Pustynia”. Pętla, która powstanie po ukończeniu robót będzie miała około 20 kilometrów i będzie przebiegała po asfaltowych ścieżkach i… pomostach nad Doliną Białej Przemszy!

Nowe trasy na Pustyni Błędowskiej będą turystycznym hitem na rowerowej mapie Polski

Gmina Klucze nie zwalnia tempa jeżeli chodzi o inwestycję w rozwój turystyczny największej atrakcji w powiecie olkuskim, czyli Pustyni Błędowskiej. Obecnie prowadzone jest wielkie przedsięwzięcie, w ramach którego powstają nowe odcinki tras pieszo-rowerowych.

- Zakres prac obejmuje budowę i modernizację ponad 10-kilometrowej trasy pieszo-rowerowej „Velo Pustynia” w większości prowadzonej obrzeżami Pustyni Błędowskiej na jej styku z kompleksami leśnymi. Trasy połączą wszystkie trzy główne punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej, czyli Różę Wiatrów, Czubatkę w Kluczach i Dąbrówkę w Chechle – poinformował Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji Gminy Klucze.

Nowe trasy obejmują nie tylko asfaltowe ścieżki przebiegające wzdłuż granicy pustyni i lasu, ale także zupełną nowość w tej okolicy. Będą nią drewniane pomosty nad doliną Białej Przemszy. Ta znajduje się między północną i południową częścią Pustyni Błędowskiej. Łącznie rowerzyści i piesi będą mogli pokonać około 400 metrów po drewnianej konstrukcji, której wysokość będzie sięgała od 2,5 do 3,5 metra.

Trwa budowa pomostów nad Doliną Białej Przemszy
Trwa budowa pomostów nad Doliną Białej Przemszy
Paweł Mocny

Warto podkreślić, że budowane 10-kilometrowe odcinki przedłużą już istniejące trasy. Łącznie „Velo Pustynia” będzie pętlą o długości ponad 20 kilometrów. Dodatkowo turyści, którzy połączą trasę z „Velo Przemszą” przebiegającą od pustyni przez Klucze, Golczowice, Kolbark, zamek w Bydlinie będą mieli do dyspozycji łącznie 40 kilometrów tras a to nadal nie wszystko.

- Gmina Klucze wraz z innymi partnerami planuje dalszą rozbudowę tras od Bydlina w kierunku Krzywopłot, Kwaśniowa i granicy województwa w kierunku Pilicy. W tym zadaniu będzie podejmować współpracę z innymi podmiotami - głównie Powiatem Olkuskim i Nadleśnictwem Olkusz. Ponadto w przyszłości planowane jest także dalsza rozbudowa tras we współpracy z sąsiednimi gminami i połączenie między innymi z Zamkiem Rabsztyn i Doliną Wodącej – zaznaczył Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji Gminy Klucze.

Nie tylko trasy pieszo-rowerowe. Przy Pustyni Błędowskiej powstaje też nowy parking i strefa gastronomiczna

W ramach tego samego zadania gmina zwiększa ilość miejsc parkingowych przy Róży Wiatrów. W ramach pierwszego etapu prac parking, który do tej pory mógł pomieścić około 35 pojazdów zmieści ich około 50. Dodatkowo powstaną także miejsca dla autokarów, których do tej pory brakowało.

- Parking będzie płatny a opłaty będą pobierane w sposób automatyczny. Aktualnie odwiedzający mają pewne utrudnienia z dojazdem do pustyni, dlatego sugerujemy pozostawienie samochodu na parkingu przy głównej drodze tj. ulicy Bolesławskiej lub w okolicy stadionu w Kluczach i dotarcie na pustynię spacerem od strony Stawu Zielonego – wskazał Kamil Wołek.

Przy parkingu powstał również nowy budynek. Znajdzie się tam biuro informacji turystycznej oraz toalety.

Przebudowywany parking przy Róży Wiatrów
Przebudowywany parking przy Róży Wiatrów
Paweł Mocny

W ramach inwestycji utworzona została także nowa strefa dla usług gastronomicznych. Drewniany pomost, przy którym znajdą się foodtrucki został zlokalizowany przy „poboczu” asfaltowej ścieżki prowadzącej z parkingu na Różę Wiatrów.

Cała inwestycja pod nazwą „Budowa infrastruktury turystycznej na Pustyni Błędowskiej” jest już w znacznym stopniu zaawansowania. Wszystkie prace powinny zostać ukończone jeszcze w tym roku. Już w wakacje natomiast „czynne” będą poszczególne odcinki. Jak na razie przedstawiciele gminy Klucze apelują do turystów, aby nie korzystać z nieskończonych elementów inwestycji.

Ambitne plany na przyszłość. Na Pustyni Błędowskiej ma powstać wyjątkowa wieża widokowa

Kolejne inwestycje w rozwój infrastruktury turystycznej na Pustyni Błędowskiej są już w planach. Gmina chce tam utworzyć wyjątkową wieżę widokową. W tym celu samorząd we współpracy z Zakładami Górniczo-Hutniczymi „Bolesław” w Bukownie chcą zaadaptować dawną wieże szybową „Dąbrówka”, która obecnie stoi przy drodze krajowej numer 94 w Bolesławiu.

"Dąbrówka"
"Dąbrówka"
ZGH Bolesław

Zgodnie z planami obiekt ma posiadać dwie platformy widokowe. Pierwsza z nich będzie się znajdywać na wysokości około 35 metrów. Ta ma być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na drugą, która będzie się znajdywać na wysokości 45 metrów trzeba będzie dostać się pieszo. U stóp wieży z kolei ma powstać centrum edukacji ekologicznej i przemysłowej, w którym zostanie zaprezentowana historia wydobycia rud cynku i ołowiu w powiecie olkuskim a także historia Pustyni Błędowskiej oraz Klucz.

Utworzenie wieży widokowej wraz z centrum edukacji jest jednak dopiero na etapie planowania. Obecnie gmina Klucze stara się pozyskać środki zewnętrzne na realizację inwestycji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska