W ostatnim miesiącu Grodzki Urząd Pracy w Krakowie pozyskał dokładnie 3.487 ofert pracy. To znakomity wynik. Wystarczy go porównać z zeszłorocznym, gdy ofert było 1813. Wtedy śmiertelne żniwo zbierała druga fala pandemii, teraz równie tragiczne są skutki piątej fali (głównie mutacji omikron), ale z punktu widzenia gospodarczego nie da się porównywać obu sytuacji: przed rokiem obowiązywał bowiem twardy lockdown, radykalnie ograniczających działalność ważnych dla Krakowa branż, jak turystyka, gastronomia, hotelarstwo, znaczna część handlu; dzisiaj tak potęznych restrykcji nie ma, a te, które teoretycznie wciąż obowiązują, są lub mają być luzowane. Jednocześnie większość przedsiębiorców nauczyło się funkcjonować w realiach pandemii.
Praca w Krakowie: poszukiwani zarówno niewykwalifikowani robotnicy, jak i specjaliści
Podstawowym problemem związanym z koronawirusem nie są dziś dla przedsiębiorców restrykcje, lecz zachorowania i kwarantanny pracowników; jest przy tym tajemnicą poliszynela, że wielu potencjalnie zakażonych członków załóg nie zgłasza się na testy i jak gdyby nigdy nic chodzi do pracy. Pracodawcy to tolerują, bo jeszcze większa absencja zasadniczo utrudniłaby lub wręcz sparaliżowała ich funkcjonowanie; znaczna część firm usługowych i produkcyjnych miałaby wielki problem z realizacją zamówień. Wszystko to wpływa na rynek pracy: powszechny brak pracowników stał się przez pandemię jeszcze bardziej dotkliwy, a pracodawcy próbują się ratować zgłaszając nowe oferty m.in. do GUP, ale też firm rekrutacyjnych oraz publikując ogłoszenia w popularnych serwisach.
Pamiętajmy, że serwisy rekrutacyjne coraz mocniej się specjalizują: część publikuje oferty skierowane zarówno do pracowników fizycznych (takie też dominują w GUP), jak i do osób wykonujących proste i bardziej zaawansowane zadania biurowe, ale równolegle rozwijają się portale skierowane ewidentnie do specjalistów. Zapotrzebowanie na tych ostatnich jest w Krakowie równie duże jak na robotników oraz personel bez kwalifikacji. Tylko w trzech czołowych serwisach w Krakowie można było wczoraj znaleźć ponad pięć tysięcy ofert pracy dla specjalistów i menedżerów średniego szczebla. Większość z nich obejmowała możliwość pracy zdalnej, co wynika z faktu, że w samym Krakowie zasoby kandydatów mocno się skurczyły (pracodawcy często podbierają sobie ludzi nawzajem).
Oficjalna stopa bezrobocia (rejestrowanego) spadła pod Wawelem poniżej 3 proc., a realna, wedle europejskich norm BAEL, poniżej 2 proc. Z badań aktywności wynika, że faktyczna liczba osób poszukujących pracy w stolicy Małopolski spadła poniżej 10 tys. (jest niż sza niż przed pandemią) i jest mniejsza niż liczba oferowanych stanowisk (tych z kolei jest więcej niż przed zarazą).
Praca w Krakowie: poszukiwani budowlańcy, magazynierzy, pakowacze, ale też lekarze i pielęgniarki
Z danych GUP, które publikujemy regularnie od początku pandemii dzięki uprzejmości dyrektora Marka Cebulaka i starszej inspektor Magdaleny Krzyk (dziękujemy!) wynika jasno, że deficyt pracowników w ostatnim czasie nasila się i wszystko wskazuje na to, że wiosną ze znalezieniem odpowiednich rąk i głów do roboty może być jeszcze większy problem niż dziś.
Przed wybuchem pandemii, w styczniu 2019 roku, do GUP w Krakowie trafiły 3.102 oferty, a na czele listy najbardziej poszukiwanych pracowników w mieście figurowali robotnicy budowlani, sprzątacze i ochroniarze, a tuż za podium znaleźli się magazynierzy w asyście pomocy kuchennych i sprzedawców. Teraz ofert jest o prawie 400 więcej, a czołówka rankingu nieco się zmieniła, przede wszystkim z uwagi na dynamiczny rozwój logistyki, a także wzrost znaczenia wszelkiego rodzaju usług sprzątających i dezynfekcyjnych.
Nieustannie zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają firmy budowlane i produkcyjne, lecz rąk do pracy szukają także od miesięcy branże najbardziej dotknięte przez pandemię, czyli hotelarstwo i gastronomia. Coś dla siebie znajdą też pracownicy szeroko pojętego sektora usług oraz handlu. Są też oferty dla personelu biurowego, a także liczne propozycje z branży medycznej n opiekuńczej. Oto najświeższy ranking najbardziej pożądanych pracowników w Krakowie. Jeśli chcesz się z nim zapoznać, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym
