Jedną z najciekawszych propozycji dla biznesu jest Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój.
Rozpatrywane będą projekty obejmujące realizację badań przemysłowych lub prac nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami.
Mniej formalności
Dotację będzie można wykorzystać m.in. na wyposażenie niezbędne do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, nowe urządzenia i aparaturę i amortyzację budynków. Pieniądze mogą również trafić na wynagrodzenia pracowników związane z realizacją projektu. Na ten program NCBiR planuje przekazać prawie 2 mld euro.
Kwota wynika z wysokiego poziomu dofinansowania i dużych dotacji, o jakie będą mogli starać się przedsiębiorcy. Dzięki tzw. szybkiej ścieżce otrzymają oni łatwiejszy dostęp do unijnego wsparcia.
- To specjalne udogodnienie ma polegać na maksymalnym ograniczeniu formalności przy składaniu projektu do oceny oraz skróceniu czasu wydania decyzji o przyznaniu dotacji do maksymalnie 60 dni od momentu złożenia dokumentów - wyjaśnia Krzysztof Banasiuk,starszy specjalista ds. funduszy unijnych z firmy doradczej ECDF. - Przedsiębiorcy będą mogli składać projekty w dowolnej chwili ze względu na prowadzenie naborów w sposób ciągły.
Ponadto sam wniosek aplikacyjny zostanie znacznie uproszczony w pierwszej fazie składania projektu.
Dla małych i dużych
O niezbędne dokumenty i załączniki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zacznie ubiegać się dopiero w momencie podpisywania umowy o dofinansowanie, a nie na etapie składania wniosku, jak to miało miejsce w dotychczasowych naborach. Co ciekawe, będzie to jeden z niewielu rodzajów wsparcia z UE dostępnych dla dużych firm. Skierowane do nich konkursy rozpoczną się jednak później, bo w czwartym kwartale tego roku (nabór dla MŚP planowany jest na drugi kwartał), a poziom dofinansowania będzie niższy niż w przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Innym ciekawym programem narodowego centrum, dedykowanym przedsiębiorcom, jest również GO_GLOBAL, który cieszył się dużym zainteresowaniem w ubiegłych latach. Dotacje pokryją przede wszystkim wydatki związane z opracowaniem i wstępną weryfikacją strategii wejścia firmy na rynki światowe. Są to m.in.: koszty usług doradczych, nabycia i zużycia materiałów, środków eksploatacyjnych czy wynagrodzenia dla pracowników. Jednak firma powinna posiadać już innowacyjny produkt lub usługę, które z powodzeniem można oferować na rynkach zagranicznych. To pomoc dla innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w sektorze wysokiej technologii w przemyśle.
