Minister rolnictwa podkreślał, że dyskusja z unijnym komisarzem dotyczyła dwóch ekologicznych aspektów WPR: dobrostanu zwierząt i ekoschematów.
Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślał, że polski plan określi przyszłość krajowego rolnictwa do końca dekady. Dodał, że prośrodowiskowe elementy chowu zwierząt czy produkcji roślinnej będą dodatkowo wspierane w ramach systemu unijnych dopłat.
"Takie praktyki jak: zwiększenie powierzchni dla zwierząt w budynkach, wolny wybieg, trzymanie zwierząt bez uwięzi, stosowanie ściółki i obornika. Do tego stawianie na rozwijanie własnych hodowli i powiązanie produkcji z lokalnym przetwórstwem - na co są pieniądze w Krajowym Planie Odbudowy - to są propozycje mocno wspierane, również przez hodowców" - informował komisarz.
Nowa perspektywa finansowa Unii dla rolnictwa rozpocznie się od przyszłego roku. Jej realizację unijne kraje zakończą w 2027 roku. Możliwe, że wzorem bieżącej perspektywy, nową "czterolatkę" także trzeba będzie wydłużyć.
Głównym założeniem nowej polityki rolnej UE będzie tak zwany Zielony Ład związany ze zrównoważoną i przyjazną środowisku produkcją żywności. Realizacji celów klimatycznych ma pomagać system dopłat i premii ujęty we Wspólnej Polityce Rolnej.
System składa się z dwóch filarów: płatnościowego (w tym tak zwane dopłaty bezpośrednie) i modernizacyjnego. Po raz pierwszy unijny budżet na rolnictwo ma uwzględniać także regionalne potrzeby producentów żywności.
Źródło: Polskie Radio 24
