Dyrektor szpitala Marian Świerz mówi wprost: - To zaszczyt i swego rodzaju nobilitacja, że Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosiło nas do Uniwersyteckiej Sieci Szpitali Szkolących, tym bardziej że przystąpiło do niej tylko dwanaście placówek z całej Małopolski - tłumaczy.
Formalny zapis o współpracy to nic innego jak określenie praw i obowiązków pomiędzy naszym szpitalem a uczelnią. Wszystko dotyczy oczywiście praktycznej nauki zawodu.
Od teraz studenci i absolwenci CM UJ będą odbywać praktyki i staże w naszym szpitalu. Na tym jednak nie koniec, bo zarówno szpital, jak i uczelnia mogą wspólnie organizować konferencje i spotkania, a także prowadzić badania naukowe.
- Uczelnia będzie prowadzić szkolenia i wykłady na terenie szpitala. Porozumienie pozwoli pozyskać bazę kliniczną do wspólnej realizacji badań naukowych. Co istotne, w ramach współpracy, rocznie możemy skierować trzech naszych pracowników na kursy kształcenia podyplomowego, prowadzonego przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ - dodaje dyrektor szpitala.
Tak kiedyś wyglądały Gorlice! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Umowa między szpitalem a uczelnią przewiduje też preferencyjne zasady uczestnictwa pracowników naszej placówki w studiach doktoranckich, jak również w studiach podyplomowych, prowadzonych przez Collegium Medicum UJ .
- Jako członkowie sieci możemy używać logo UJ Collegium Medicum, by oznaczyć swoje budynki. To nie tylko informacja o współuczestniczeniu w szkoleniu kadry, ale też taka nasza prestiżowa wizytówka - dodaje dyrektor.
Jest jeszcze jeden aspekt współpracy z UJ. W gorlickim szpitalu stale brakuje lekarzy. Dyrektor nie ukrywa, że dzisiaj chętnie przyjąłby do pracy około 20 medyków różnych specjalności. Liczy, na to, że młodzi lekarze poznają realia gorlickiego szpitala i tym samym zechcą podjąć u nas pracę. - Staramy się stworzyć warunki zachęcające młodych lekarzy do podjęcia pracy w naszym szpitalu. Mamy dobrą bazę oraz możliwości prowadzenia specjalizacji z chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, okulistyki, ginekologii i położnictwa, chorób wewnętrznych, pediatrii, neonatologii, geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, psychiatrii oraz rehabilitacji leczniczej - mówi.
Szansą na stworzenie mocnej kadry dla gorlickiego szpitala są jeszcze ci, którzy korzystają ze stypendiów przyznawanych przez starostwo. Dzięki nim od 1 października pracę w szpitalu rozpocznie siedmiu lekarzy. Kolejnych sześciu studentów medycyny stara się o stypendia w tym roku. Pięcioro z nich to mieszkańcy powiatu, studiujący na ostatnim roku medycyny.
Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU
