
Każda kobieta z umową o pracę, która urodzi dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on bez względu na rodzaj posiadanej umowy. Co ważne, urlopu macierzyńskiego nie można się zrzec, nie wolno więc zamienić go na ekwiwalent pieniężny. Świeżo upieczona matka ma jednak możliwość zrezygnowania z części urlopu i powrotu do pracy bez wykorzystania wszystkich dostępnych dni.
Długość urlopu macierzyńskiego jest różna w zależności od liczby dzieci, które przyszły na świat. Ponadto część urlopu macierzyńskiego wolno wykorzystać ojcu. Sprawdź, jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego w różnych wariantach.

Pięcioro lub więcej dzieci urodzonych przy jednym porodzie
Wymiar urlopu: 37 tygodni
Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu, ale ten drugi rodzic może pójść na urlop macierzyński tylko wówczas, gdy matka zrzeknie się przysługującej jej części. Wymiar urlopu macierzyńskiego pozostaje uzależniony od liczby urodzonych jednorazowo dzieci. Kobieta, która powije piątkę maluchów lub jeszcze więcej niemowląt, ma prawo do 37 tygodni wolnego.

