
Choroby zakaźne nie odpuszczają. Przez cały rok dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niektóre z nich potocznie nazywane są chorobami wieku dziecięcego. I najlepiej jest, jeżeli przechodzą je właśnie dzieci. Co jednak, jeżeli na choroby wieku dziecięcego zachorują dorośli? Jak je przechodzą? Sprawdź choroby zakaźne groźne dla dorosłych.
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic
Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic, charakteryzuje się obrzękiem ślinianek, natomiast chory zaraża już na 7 dni przed wystąpieniem tego objawu i nawet przez 9 dni po jego ustąpieniu. To silnie zakaźna choroba, dlatego zaleca się izolację chorego do czasu ustąpienia obrzęku.
Zobacz też:
Takie są objawy niedoboru witaminy B12
Tak reaguje organizm na zbyt niski poziom kwasów omega3
Chory ma gorączkę, dreszcze, ból głowy i osłabienie, a także ból i obrzęk jednej lub obu ślinianek. Śwince może towarzyszyć także tzw. zespół oponowy, czyli bardzo silny ból głowy, wysoka gorączka, nudności i wymioty oraz zapalenie jąder.
Leczenie świnki polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych.
Świnka u dorosłych, jak większość chorób wieku dziecięcego, ma cięższy przebieg. Obrzękowi ślinianek towarzyszy sztywność karku, wysoka temperatura i trudności w przełykaniu. Mężczyznom może grozić nawet bezpłodność.

Ospa wietrzna
Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirusa ospy. Zakażenie pierwotne wywołuje ospę — chorobę, którą przechodzą głównie dzieci. Wirus, który przetrwa w organizmie człowieka, może wywoływać u dorosłych półpasiec — ostrą i bolesną chorobę zakaźną. Charakterystycznym objawem ospy jest rozległa, swędząca wysypka, po której następuje drastyczny rozwój choroby.
Zobacz też:
Takie są objawy niedoboru witaminy B12
Tak reaguje organizm na zbyt niski poziom kwasów omega3
Wirus ospy przenosi się bardzo szybko.
Chory na ospę ma gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni i bóle brzucha, wysypkę na całym ciele, błonach śluzowych. Leczenie ospy polega na podawaniu środków przeciwgorączkowych i przeciwświądowych. Duże krosty można smarować gencjaną.
Dorośli przechodzą ospę ciężej, uciążliwe jest zwłaszcza swędzenie, częściej niż dzieci doświadczają także powikłań, wśród których wymienia się: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego i ryzyko poronienia w przypadku kobiet ciężarnych.

Różyczka
Choroba roznosi się drogą kropelkową lub drogą krwionośną przez łożysko (płód może zarazić się od matki). Charakteryzuje się różową wsypką w formie plamek, które mogą ulegać „zlaniu” w jedną dużą, rozległą plamę. Wstępne objawy różyczki to: złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni, zapalenie gardła i spojówek, stany podgorączkowe. Wysypka pojawia się później i obejmuje twarz, tułowie i kończyny. Znika najczęściej po 2-3 dniach. U niektórych osób różyczka może mieć przebieg bezwysypkowy.
Zobacz też:
Takie są objawy niedoboru witaminy B12
Tak reaguje organizm na zbyt niski poziom kwasów omega3
Objawem, który zwiastuje wysypkę, jest często obrzęk węzłów chłonnych z tyłu głowy i przy uszach. Leczenie różyczki polega na łagodzeniu poszczególnych objawów.
Różyczka jest chorobą groźną szczególnie dla dziewczynek i kobiet, u których może wystąpić powikłanie pod postacią zapalenia stawów. Rzadziej powikłania obejmują zapalenie nerwów lub mózgu.
Osoby dorosłe narażone są na cięższy przebieg choroby niż dzieci. Młodym mężczyznom z powodu różyczki grozi zapalenie jąder. Kobiety w ciąży, które zachorują na różyczkę, narażone są na zakażenie płodu, poronienie lub wady układu krążenia, uszkodzenie wzroku, upośledzenie umysłowe, niedorozwój kończyn u dziecka, a także wodogłowie.