Spis treści
Ciechanów stawia na odnawialne źródła energii
Urząd Miasta Ciechanowa poinformował, że Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla planowanego tam projektu zakupu i montażu magazynów energii elektrycznej. Instalacje te zostaną zamontowane w miejscach, które w lutym i w marcu tego roku zgłoszono do programu.
Celem inwestycji jest zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii. UM zaznaczył jednocześnie, że wniosek Ciechanowa o unijne dofinansowanie został najwyżej oceniony spośród wszystkich złożonych w ramach tego naboru.
Dzięki pozyskanemu właśnie dofinansowaniu instalacja magazynów energii będzie opłacalna i da bardzo szybki zwrot w postaci oszczędności, przyznaje prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Obecnie regulacje prawne nie są korzystne dla osób, które mają panele fotowoltaiczne i wytwarzają odnawialną energię. Dzięki magazynom niezużyta energia nie trafi do sieci, a do nowego zbiornika. Prezydent miasta dodaje, że wszyscy na tym zyskają.
Jak będą działać instalacje?
Łączne moce instalacji, dla których planowane jest przedsięwzięcie, to 1090,46 kW, w tym: budynki użyteczności publicznej - 256,02 kW, osoby indywidualne – 834,44 kW, a z kolei łączna pojemność planowanych magazynów energii to 1,606,80 kWh, z czego budynki szkół i przedszkoli - 360 kWh, natomiast budynki osób indywidualnych - 1,246,80 kWh.
Magazyny energii będą wyposażone w system zarządzania energią, którego zadaniem będzie monitoring i kontrola zużycia energii elektrycznej w obiekcie, zarządzanie tą energią, zarządzanie i optymalizacja profilu zużycia energii, maksymalizacja autokonsumpcji z uwzględnieniem optymalizacji końcowej ceny energii, poinformowano w komunikacie.
Pojemność magazynów energii, zaplanowanych do zainstalowania w ramach projektu, dostosowana została do mocy dedykowanych urządzeń źródeł odnawialnych. Zgodnie z kalkulacjami, dla budynków użyteczności publicznej, a także dla prosumentów, pojemność magazynów nie przekroczy 1,5 krotności mocy zainstalowanej.
W tym tygodniu należąca do Energi z Grupy Orlen spółka Energa-Operator podpisała umowy świadczenia usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii. Jest to pierwszy klaster w Polsce działający na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Cel? Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i efektywna dystrybucja energii.
Jak przypomniał ciechanowski samorząd, posiadanie liczników zdalnego odczytu to jednen z wymogów nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, dotyczącej klastrów energii. Ponadto klaster musi mieć magazyny energii, działać na obszarze nieprzekraczającym granic powiatu, a co najmniej 30 proc. energii wytworzonej w ramach klastra musi pochodzić z odnawialnych źródeł.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
