Nasza Loteria

W Kalwarii Zebrzydowskiej trwa tygodniowy Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Coraz więcej pielgrzymów

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej
Uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął się w minioną niedzielę. Uroczystości trwają przez cały tydzień, zakończą się niedzielę 20 sierpnia. W ciągu tego tygodnia sanktuarium może odwiedzić ponad 100 tys. osób z całej Polski i z zagranicy. Wszystko wskazuje na to, że pielgrzymów będzie więcej niż w u ub. roku, kiedy w trakcie sierpniowego odpustu, przyjechało tu 110 tys. pielgrzymów.

- Istotą tego dogmatu jest stwierdzenie, że Maryja została wzięta do nieba z duszą i ciałem, bo uwierzyła Bogu. Wniebowzięcie Matki Bożej mówi nam przede wszystkim to, że aby dostać się do nieba, najpierw musi być życie na ziemi – tłumaczył o. Konrad Cholewa OFM, Definitor Generalny Zakonu Braci Mniejszych, podczas Uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia. - Po to przychodzimy na Kalwarię, żeby odnowić swoje dusze, żeby zachować proporcję między dbaniem o duszę i ciało – stwierdził.

Sierpniowy odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jutro, w sobotę 19 sierpnia 2023 w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej obchodzony jest Dzień młodzieży. Msza św. o godz. 6 odbywała się w intencji młodych i o powołania do służby w Kościele, będzie też Droga Krzyżowa dla młodzieży na dróżkach. Po południu będzie Konferencja i panel dyskusyjny pt. „Czy kryzys może być szansą?”. O godz. 17 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu przed kościołem Ukrzyżowania. o godz. 18 nabożeństwo na Górze Ukrzyżowania i Procesja -Światła. Msza św. o godz. 19 będzie odprawiana pod przewodnictwem bpa Edwarda Kawy, biskupa pomocniczego Archidiecezji Lwowskiej. Po niej odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka.

Główne uroczystości Odpustu Wniebowzięcia NMP odbędą si w niedzielę, 20 sierpnia. O godz. 6.30 przy kościele Grobu Matki Bożej będzie celebrowana msza św. Po liturgii wyruszy procesja Wniebowzięcia Maryi do bazyliki. O godzinie 11. przy ołtarzu polowym będzie sprawowana suma pontyfikalna. Przewodniczyć jej ma metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wieczorem odprawione zostaną nieszpory. Wierni, pod przewodnictwem o. Cypriana Moryca, kustosza sanktuarium, przejdą w procesji z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

Stałymi elementami uroczystości odpustowych są codzienne obchody dróżek kalwaryjskich przez kompanie, nieszpory z kazaniem oraz Godzinki i Msza św. po porannym odsłonięciu cudownego

Historia sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tradycja odpustów w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa od XVII wieku, kiedy to powstał klasztor Bernardynów, ale dopiero w XX wieku masowo zaczęto pielgrzymować do Kalwarii w sierpniu. Uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia od czasów , gdy metropolitą krakowskim był kard. Karol Wojtyły. To on zaproponował Bernardynom, by przenieśli o kilka dni uroczystości, tak by nie odbywały się jednocześniej z uroczystościami Wniebowzięcia na Jasnej Górze w Częstochowie.

Ważne informacje dla pielgrzymów przybywających do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

- Uroczystości odpustowe odbywają się na terenie Sanktuarium, a więc w bazylice kalwaryjskiej, jej otoczeniu, szczególnie na Dróżkach Kalwaryjskich, które są świętym parkiem modlitwy. Prosimy o uszanowanie sakralnego charakteru tych miejsc, zachowanie atmosfery modlitwy i skupienia oraz odpowiedni strój wchodząc do świątyni - przypominają Bernardyni.

  • Spowiedź odbywa się w konfesjonałach na Placu Rajskim przed bazyliką w godzinach 6.00 – 19.30.
  • Komunia Święta będzie udzielana podczas sprawowanych Mszy świętych w miejscu ich celebracji.
  • Wszystkie parkingi klasztorne są darmowe, jak również przenośne toalety na szlaku dróżkowym.
  • Nad bezpieczeństwem przybywających do sanktuarium czuwają służby: Policja, Straż Pożarna, wolontariusze oraz Klasztorna Służba Porządkowa. Prosimy o stosowanie się do ich poleceń.
  • Służbę medyczną w czasie uroczystości pełni Malta - Służba Medyczna. W razie potrzeby należy zgłosić się do ratowników w charakterystycznych strojach.
  • Na działalność medialną i prasową oraz fotograficzną mają pozwolenie wyłącznie dziennikarze i fotoreporterzy, którzy zostali akredytowani przez Biuro Prasowe Sanktuarium.
  • Na terenie całego sanktuarium (bazylika, klasztor i dróżki) obowiązuje całkowity zakaz lotów dronem.
od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska