Gigant z Nowej Huty
Do realizacji tak dużego przedsięwzięcia niezbędna jest odpowiednia infrastruktura i bogate doświadczenie. Metalodlew w Nowej Hucie jest jedyną odlewnią w Polsce, posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do stworzenia takiego dzwonu.
Proces wytwarzania dzwonów nie zmienił się od tysięcy lat. Polega na wykonaniu rdzenia wewnętrznego, następnie przy użyciu wzornika tworzy się tzw. gliniany dzwon fałszywy, na którym formuje się płaszcz. Płaszcz odzwierciedla rzeczywisty kształt i wygląd dzwonu, ze wszystkimi ornamentami i elementami rzeźbiarskimi. Po zdjęciu płaszcza usuwa się warstwę gliny, w ten sposób powstaje przestrzeń, która wypełniana jest stopem miedzi i cyny - brązem dzwonowym.
Z uwagi na ogromne rozmiary i wagę, wytop stopu na dzwon Vox Patris będzie przeprowadzony w piecu indukcyjnym, który posiada zdolność do zabezpieczenia odpowiedniej ilości metalu.
Cena jest tajemnicą
Zakończenie prac planowane jest na rok 2017. - Potem dzwon zostanie załadowany na specjalne platformy i drogą lądową, nocami dotrze do portu w Gdyni - wyjaśnia Piotr Olszewskii, właściciel Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego.
- Z Gdyni drogą morską popłynie do Brazylii - dodaje Urszula Sobol z pracowni w Przemyślu.
Kwestie finansowe objęte są tajemnicą. Ceny zależą od wielkości dzwonu (ok. 20 euro za kg stopu), kosztów wynajmu odlewni i transportu.
To będzie światowy lider
W porównaniu z 50-tonowym gigantem inne dzwony to mikrusy. Największy kołysany dzwon Europy, Petersglocke, znajduje się w katedrze w Kolonii. Waży 24,2 tony i ma 3,2 metra wysokości. "Zygmunt" w katedrze na Wawelu ma tylko 9,6 tony. Najcięższy obecnie kołysany dzwon świata to 36-tonowy Gotenba Bell w Japonii na stoku góry Fudżi.
Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w bazylice w Trindade dopiero powstaje i będzie to największa świątynia w Ameryce Łacińskiej. Kościół ma pomieścić 20 tys. ludzi. Na wysokość 115 metrów wyrośnie wieża, gdzie zawiśnie dzwon.
W przeszłości Metalodlew SA realizował podobne projekty związane z dziedzictwem kultury, m.in.: rekonstruował pęknięte serca dzwonu Zygmunta na Wawelu i wykonał elementy rzeźbiarskie - łącznie około 600 ton - na cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje oraz na cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.
