https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków od wielkiego dzwonu. Muzeum Krakowa opowiada o tym, jak świętują krakowianie

Anna Piątkowska
Wideo
od 12 lat
Wielkanoc, Boże Narodzenie, ale również Wianki, Juwenalia, pochód Lajkonika, Emaus, Rękawka, a także sypanie kopców czy „okno papieskie” symbolizujące niecodzienne spotkanie z papieżem – krakowianie lubią świętować. O tym, co świętuje się w mieście i jak robią to mieszkańcy opowiada wystawa Muzeum Krakowa „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie”. - Z pewnością nie wyczerpujemy tematu, ale chcieliśmy pokazać, jak wielkie bogactwo zwyczajów mamy w Krakowie – mówi Izabela Okręglicka z Muzeum Krakowa.

- Opowiadamy o świętowaniu i świętach, które się w Krakowie obchodzi, zarówno o świętach krakowskich, jak i tych obchodzonych przez wyznawców różnych religii. Traktujemy temat współcześnie. „Od wielkiego dzwonu” oznacza, że coś robi się rzadko, świątecznie – zapowiada wystawę kuratorka Izabela Okręglicka.

Jak przyznaje Izabela Okręglicka karkołomnym pomysłem było umieszczenie w niewielkiej przestrzeni Domu pod Krzyżem, gdzie można będzie zobaczyć ekspozycję od 7 listopada do 14 września 2025 roku, tak dużej opowieści, na której znalazło się wszystko to, co ważne dla Krakowa.

Pierwszym eksponatem, który wita zwiedzających, jest replika dzwonu Zygmunta, którego bicie można usłyszeć tylko w wyjątkowych momentach.

- Szopki krakowskie, pochód Lajkonika, Babski Comber, Dni Krakowa czy pochód profesorów UJ 1 października to bardzo ważne tradycje tego miasta, niektóre z nich zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a krakowskie szopkarstwo znalazło się nawet na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – dodaje kuratorka. - Z drugiej zaś strony, z antropologiczną ciekawością przyglądamy się nowym zjawiskom kulturowym. Interesuje nas które święta są ważne dla współczesnych krakowian, jak je spędzają, co robią jedynie „od wielkiego dzwonu”.

Wystawa Muzeum Krakowa to także opowieść o świętowaniu wyznaczonym przez kalendarz religijny: Wielkanocy, Bożym Narodzeniu, Pesach czy Chanuce.

- Krakowianie uwielbiają świętować, jedną z sekcji wystawy nazwaliśmy „Ruch”, ponieważ często to krakowskie świętowanie oznacza, że trzeba się gdzieś udać: chodzimy na kopce, na Emaus czy Rękawkę, a nawet aby przeszły procesje czy pochody wstrzymywany jest w mieście ruch, a mamy ich wiele, choćby procesja św. Stanisława czy pochód Lajkonika – wyjaśnia Izabela Okręglicka.

Wystawa „Od wielkiego dzwonu” jest pierwszą wystawą wpisującą się tematycznie w zakres działań Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, mieszczącego się w Domu pod Krzyżem i którego jednym z najważniejszych działań jest dokumentowanie lokalnych zwyczajów i tradycji ludowych.

Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń przygotowany dla różnych grup zwiedzających, m.in. warsztaty i sobotnie spacery dla rodzin z dziećmi, wykłady dla dorosłych, którzy chcą pogłębić znajomość dziedzictwa Krakowa, m.in. w styczniu 2025 roku, w ramach dorocznych obchodów Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, zaplanowano spotkanie połączone z debatą, której uczestnicy będą się zastanawiać nad tym, co dziś łączy chrześcijan.

Specjalny program przygotowano dla seniorów cierpiących na demencję. We współpracy z Domem Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie muzeum zaprosi seniorów na specjalne zajęcia „Świąteczny pamiętnik”, w których będziemy starali się przywołać najpiękniejsze świąteczne wspomnienia.

Muzealnicy przygotowali także ścienny kalendarz wieloreligijny, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Krakowa.
Także samą wystawę w Domu pod Krzyżem (ul. Szpitalna 21) będzie można zwiedzać od wielkiego dzwonu, otwarta będzie bowiem od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska