https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nowy tytuł na afiszu Opery Krakowskiej. "Bona Sforza" to efekt współpracy z włoskim teatrem

Anna Piątkowska
"Bona Sforza" to efekt współpracy Opery Krakowskiej z operą w Bari
"Bona Sforza" to efekt współpracy Opery Krakowskiej z operą w Bari materiały prasowe
"Bona Sforza" – nowy tytuł na afiszu Opery Krakowskiej to współczesna, dwuaktowa, klasyczna opera poświęcona Królowej Bonie d’Aragona. Przedstawienie jest efektem współpracy pomiędzy Operą Krakowską a Teatro Petruzzelli Bari. Premiera 9 listopada. - Będzie to uniwersalna opowieść o kobiecie, która była nadzieją Europy. To bardzo ciekawa i współczesna postać, którą warto poznać bliżej – wyjaśnia reżyser Michał Znaniecki. Klasyczna opera pokaże trzy różne oblicza i etapy życia polsko-włoskiej królowej, śpiewane przez trzy solistki w trzech wersjach językowych: polskiej, włoskiej i łacinie.

- Pisząc libretto „Bony Sforzy” nie chciałem przenosić na scenę wpisu z Wikipedii – każdy może sobie go przeczytać. Skupiłem się na wybraniu ważnych momentów z jej życia, ale nie chciałem ich przedstawiać linearnie. Dziś, gdy seriale przyzwyczaiły widza do tego, że opowieść nie musi być chronologiczna, taki układ można wykorzystać także na scenie – mówi reżyser Michał Znaniecki.

W spektaklu spotykają się trzy Bony: młoda księżniczka, Bona królowa, która przyjechała do Polski i rządziła na Wawelu i wdowa, która po śmierci Zygmunta Starego została wygnana przez własnego syna i powróciła do Bari. Na scenie w partiach Królowej Wdowy mezzosopranistek Magdalena Barylak i Karin Wiktor-Kałucka, w Królową Bonę wcielą się sopranistki Agnieszka Kuk i Edyta Piasecka, natomiast partie Księżniczki Bony wykonają Zuzanna Caban i Paula Maciołek – soprany koloraturowe. Historia Bony będzie nie tylko popisem kunsztu solistek, ale także opowieścią o dojrzewaniu głosu operowego.

- Chciałem je spotkać, uznałem, że to świetna okazja, żeby ten spektakl stał się pewnego rodzaju refleksją o życiu, o marzeniach, ich spełnieniu lub niespełnieniu, o rozgoryczeniu, o tym, co z nas zostaje tak naprawdę. Jest więc historia królowej, ale wciąż aktualna. Bona była kobietą, której mogło się bardzo dużo udać, była nadzieją Europy, zreformowała królestwo polskie, a była jako kobieta niedopuszczana do bardzo wielu decyzji – fascynująca postać jako kobieta, ale także jako postać operowa – wyjaśnia Michał Znaniecki.

Na scenie pojawią się także: Wanda Franek i Olga Maroszek, Wołodymyr Pańkiw, Adam Szerszeń, Sebastian Marszałowicz, Jarosław Bielecki, Adam Sobierajski, Janusz Dębowski, Jakub Borowczyk, Jakub Foltak, Martyna Dwojak, Maryana Berezyak, Gabriel Golik i Adam Chudzio. Solistom będzie towarzyszyła Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Akcją opery rozgrywa się w Bari i Krakowie.

- Pokazujemy też różnice kulturowe: Bari z z jego kolorami i lekkością, a także polską i litewską puszczę, co odzwierciedla muzyka maestro Krauzego. Narracja poprowadzona jest w dwóch językach, po polski i włosku, by unaocznić kontrast, którego doświadczyła młoda władczyni, która pojawiła się na Wawelu i musiała zmierzyć się z całkowicie innym światem – tłumaczy reżyser.

Muzykę do „Bony Sforzy” skomponował Zygmunt Krauze, jeden z najbardziej uznanych twórców w świecie operowym.

Luigi Scoglio przygotował scenografię, o której Michał Znaniecki mówi „prawdziwy spektakl operowy kapiący złotem”, kostiumy zaprojektowała Małgorzata Słoniowska.

- Nie wchodzimy pod tym względem w historyczność – dodaje reżyser. - Publiczność może nie być przygotowana na muzykę współczesną maestro Krauzego, ale spektakl jest wyjątkowo operowy i bardzo klasyczny. Chcieliśmy połączyć te dwa światy.

„Bonę Sforzę” zobaczy także włoska publiczność w Bari. Planowane są także spektakle na zamkach, które Bona odmieniła.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska