Pierwszy pokaz odbędzie się w drugi piątek maja o godz. 20.30. "Beats of Freedom. Zew wolności" to opowieść o sile muzyki w czasach PRL-u, gdy rock był nie tylko gatunkiem muzycznym, ale też formą buntu, przestrzenią wolności i autentycznego wyrazu. Narratorem filmu jest brytyjski dziennikarz muzyczny Chris Salewicz, który prowadzi widza przez historię polskiego rocka – od pierwszych zachodnich płyt przemycanych przez granicę, przez przełomowy koncert The Rolling Stones w Warszawie w 1967 roku, aż po działalność kultowych zespołów, jak Perfect, Maanam czy Republika. A tuż po seansie obędzie się Q&A z reżyserem, które poprowadzi dziennikarka i filmoznawczyni Dagmara Romanowska. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Gdy już wybrzmią dźwięki rewolucji, przeniesiemy się do świata emocji bardziej intymnych, ale równie poruszających. "Piosenki o miłości" to współczesna opowieść o młodych artystach, którzy próbują odnaleźć siebie w chaosie uczuć i miejskiego zgiełku. Zamknięty w sobie muzyk i wrażliwa autorka tekstów piosenek z autentycznym głosem – ich spotkanie to iskrzenie dusz, które uczą się wspólnego języka poprzez muzykę, spojrzenia i milczenie. Film Tomasza Habowskiego urzeka subtelnością i pozostaje z widzem na długo. Seans odbędzie się 10 maja o godz. 20.30.
W sobotę w godzinach od 15 do 19 – przed pokazem filmowym – odbędzie się rodzinny mini-piknik, którego motywem przewodnim będzie europejska różnorodność. Malowanie tradycyjnych koników z Europy, warsztaty graficzne "Pocztówka z Europy" czy muzyczno-opowieściowe zajęcia angażujące wszystkie zmysły "Sensorycznie po Europie" – to tylko kilka punktów programu. Na dzieci będzie czekać Kokardkowa Kraina – strefa animacji pełna ruchu, śmiechu i kolorów z grami zespołowymi, tańcem-zamrażańcem, quizami filmowymi, piniatą czy malowaniem twarzy. Równolegle działać będzie Strefa KBF: Kids, w której najmłodsi będą mogli korzystać z kreatywnych stanowisk do kolorowania i edukacyjnych zabaw opartych na projekcie "Kraków dla wszystkich".
Na zakończenie inicjatywy zobaczymy film, na którym będziemy śmiać się przez łzy. "Obywatel" w reżyserii Jerzego Stuhra to podróż przez historię Polski widzianą oczami zwykłego człowieka – Jana Bratka. Bohater nigdy nie miał ambicji, by uczestniczyć w wielkich wydarzeniach swoich czasów, a jednak nieustannie znajdował się w ich centrum. Jego życie – jak mozaika – złożone jest z przypadków, absurdów i zdarzeń większych od niego samego: stalinizm, Marzec 1968, Solidarność, transformacja. Ale to nie tylko zapis epoki – to opowieść o pamięci, która bywa wybiórcza, o losie, który nas prowadzi, i o tym, jak wielka historia przegląda się w małych biografiach. Stuhr tworzy obraz, który pozwala spojrzeć na przeszłość nie z patosem, lecz ze zrozumieniem. Pokaz filmu z audiodeskrypcją (w systemie AudioMovie) dla osób niewidomych i słabowidzących odbędzie się 11 maja o godz. 20.30.
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
