
14 lipca
Koncert Pearl Jam
Tauron Arena
W październiku 2020 roku minęło 30 lat od pierwszego koncertu Pearl Jam. Po dziesięciu albumach studyjnych, setkach wyjątkowych występów na żywo i oficjalnych bootlegów koncertowych zespół ciągle cieszy się uznaniem krytyków i sukcesem komercyjnym – sprzedał ponad 85 milionami albumów na świecie i w 2017 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
14 lipca 2022 r. zespół zagra w TAURON Arenie Kraków. To będzie jego druga wizyta w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

16 lipca
Noc Jazzu
bezpłatne
Plenerowe sceny, muzealne dziedzińce i oczywiście klimatyczne kluby i kawiarnie
W Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się trzy koncerty: standardów jazzowych, jazzu ukraińskiego oraz koncert Grażyny Auguścik z zespołem. W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki odbędzie się między innymi koncert Kuby Więcka i Pauliny Przybysz oraz The Flash – pierwszej w Polsce formacji, która proponuje niekonwencjonalne połączenie rocka, muzyki drum’n’bass, jazzu i noise. Na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich wystąpi Mr Krime & Bolan, w Sukiennicach Wolfgang Muthspiel Trio, a na dziedzińcu MOCAK-u Max Klezmer Band. Na zakończenie na Małym Rynku zobaczymy i usłyszymy Philip Lassiter Show. To tylko wybrane propozycje przygotowane w ramach 15. Krakowskiej Nocy Jazzu – szczegółowy program można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl / Noc Jazzu.
Wstęp na wszystkie koncerty, jak zawsze, będzie bezpłatny. Na wybrane koncerty obowiązują jednak wejściówki − bezpłatne bilety wstępu na koncerty organizowane na dziedzińcu Muzeum Książąt Czartoryskich oraz w Sukiennicach będzie można odebrać od 11 lipca br. w Centrum Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
16-31 lipca
Festiwal Tańców Dworskich to wydarzenie artystyczne, którego głównym celem są prezentacje związane z dziedzictwem tanecznym Krakowa, Polski, Europy, a nawet całego świata. Kultura tańców dworskich obecna w każdym kraju jest źródłem inspiracji do tworzenia widowisk i spektakli artystycznych sięgających do tradycji i praktyki zachowanej do dziś. Od wielu lat Kraków poprzez Festiwal i jego wydarzenia staje się światowym centrum tańca dworskiego skupiającym poszczególnych artystów, zespoły taneczne, muzyczne, teatralne, uczestników warsztatów oraz teoretyków i historyków tańca z różnych krajów.
Tegoroczna edycja Festiwalu będzie przebiegać wokół tematu komedii – baletu, istotnej formy dworskich widowisk łączących komedię i taniec.
Pierwszym wydarzeniem inaugurującym Festiwal Tańców Dworskich będzie spektakl Szachy w wykonaniu Baletu Cracovia Danza prezentowany na scenie przed Galerią Krakowską. To niezwykłe widowisko łączy w sobie fragmenty poematu Szachy Jana Kochanowskiego oraz pantomimę i tańce renesansowe ilustrujące tekst polskiego poety.
Nawiązując do tematyki festiwalu planujemy również zaprezentować na Rynku Głównym spektakl Baletu Cracovia Danza pt. Pan Molier prosi do tańca przygotowany specjalnie z okazji Roku Moliera na świecie. W tej panoramie choreografii stworzonych do komedii-baletów Moliera: Małżeństwo z musu, Mieszczanin Szlachcicem (J.B. Lully) i Chory z urojenia (M.A.Charpentier) oprócz zawodowych artystów wystąpią również uczniowie polskich państwowych szkół baletowych uczestniczący w festiwalowym master-class, a także specjalny gość Festiwalu Pierre-Francois Dollé.
Niezwykle widowiskowy, pełen humoru spektakl jest zarówno prezentacją form tanecznych z repertuaru noworodzącego się baletu barokowego, wzorca dla całej Europy, jak i fragmentów teatralnych w wykonaniu aktorów komedii del Arte z Trupy Komedianty.
Tradycyjnym wydarzeniem festiwalu, planowanym również w tej edycji będzie polonez poprowadzony przez Romanę Agnel i tancerzy Baletu Cracovia Danza dla obecnej na płycie rynku krakowskiego publiczności. Zorganizowany w sobotę, po wieczornym spektaklu będzie możliwością przeżycia wspólnego tańca i włączenia się obecnych na Rynku osób do wydarzeń festiwalowych.
W trakcie trwania Festiwalu przewidziane są również pokazy taneczne ożywiające najpiękniejsze miejsca Krakowa. Te krótkie formy taneczne w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza wpisujące się w cykl Kraków tańcem malowany stworzone są wokół konkretnych tematów, lub postaci związanych z miejscem, gdzie są prezentowane.
Szczegółowy program na stronie internetowej: www.cracoviadanza.pl/festiwal/

Festiwal Krakowskie Miniatury Teatralne
18-24 lipca
Nowohuckie Centrum Kultury
epertuar tegorocznej edycji jest zróżnicowany – dzięki temu każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Organizatorzy zadbali o to, by w ciągu festiwalowego tygodnia było komediowo, musicalowo, poważnie i z dreszczykiem emocji. Do udziału w projekcie Krakowskie Forum Kultury zaprosiło teatry z Rzeszowa, Torunia i Warszawy. Wśród aktorów, którzy swym talentem ubogacą tegoroczną edycję KMT, znaleźli się między innymi Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz i Ewa Ziętek, która w trakcie festiwalu będzie obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie krakowskieforum.pl.