Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce jest coraz bezpieczniej. Niestety z powodu brawury śmierć czai się na drogach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Z raportu podsumowującego działalność małopolskiej policji w 2018 r. wynika, że spada liczba rozbojów, włamań do domów i kradzieży samochodów. Jest też mniej wypadków, jednak nie tych śmiertelnych.

Według analizy na Małopolskich drogach doszło do 3400 wypadków, to ok. 200 kolizji mniej niż rok wcześniej. Zwiększyła się jednak liczba śmiertelnych wypadków. W naszym regionie w ubiegłym roku na drogach zginęło ponad 185 osób. Najczęściej przyczyną tragedii (23 proc.) było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (22 proc.). To najgorszy rok w przeciągu ostatnich 5 lat. Np. w 2015 zginęło o 30 osób mniej.

Według raportu nieznacznie wzrosła łączna liczba postępowań karnych wszczynanych przez policję. Było ich ponad 54 tys., czyli ok. 1,2 tys. więcej niż w 2017 r

W ubiegłym roku funkcjonariusze wszczęli 30 postępowań w związku z zabójstwami. To o 3 sprawy mniej niż rok wcześniej, ale aż o 8 więcej niż w 2016 r. Według analizy z roku na rok spada liczba bójek i pobić. W minionym roku doszło do 366 interwencji policji, rok wcześniej do 407. W 2015 r. było ich aż 510.

Spaść miała również liczba kradzieży. W 2018 r. doszło do niemal 7,1 tys. przypadków tego rodzaju przestępstw. Rok wcześniej było ich o 500 więcej.

Statystycznie mniej odnotowano również kradzieży z włamaniem (prawie 3 tys.). To niemal połowa liczby włamań, do których doszło w 2015 r.

Coraz bezpieczniej mogą też czuć się właściciele samochodów. W ubiegłym roku doszło do ponad 300 kradzieży aut. W porównaniu z 2017 rokiem to o 60 przypadków zawłaszczenia aut mniej. Z kolei w 2016 r. samochody straciło aż 487 właścicieli. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba osób zaginionych. Od 3 lat w Małopolsce rocznie ginie ponad 200 osób.

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Krzysztof Pobuta zwraca uwagę na to, że to właśnie w Małopolsce odnotowano największe zaangażowanie internautów w tworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń, która służy do wskazywania miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wykroczeń i drobnych przestępstw.

Z mapy, która działa już niemal 2,5 roku wynika, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej zaznaczają samochody zaparkowane na zakazach. Policjanci odnotowali aż 25,5 tys. takich zgłoszeń. Ponad 10 tys. zgłoszeń dotyczy przekraczania prędkości, a 5 tys. razy zaznaczono miejsca, gdzie zbierają się pijackie grupki.

Komendant Pobuta przypomina również inwestycje w wyposażenie małopolskiego garnizonu. – W ubiegłym roku kupiliśmy m.in. materiały uzbrojenia czy sprzęt laboratoryjny na łączną kwotę ponad 5,5 mln złotych. Małopolska policja pozyskała 155 pojazdów z czego 76 zostało kupionych w ramach budżetu, natomiast 79 uzyskaliśmy w ramach pomocy samorządów lokalnych – dodaje komendant wojewódzki.

W 2018 r. oddano do użytku oddział prewencji policji przy ul. Łokietka w Krakowie jak również powstała nowa siedziba Komisariatu Policji w Żabnie. W 2018 r. służbę w Małopolsce rozpoczęło prawie 500 nowych funkcjonariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W Małopolsce jest coraz bezpieczniej. Niestety z powodu brawury śmierć czai się na drogach - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska