Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tarnowie nie będzie już PWSZ. Największa uczelnia w mieście i regionie niebawem zamieni się w... Akademię [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Inauguracja nowego roku akademickiego na PWSZ połączona została z prezentacją nowej nazwy uczelni. Niebawem będzie to Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
Inauguracja nowego roku akademickiego na PWSZ połączona została z prezentacją nowej nazwy uczelni. Niebawem będzie to Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie Paweł Chwał
Największa w regionie tarnowskim uczelnia wyższa niebawem zostanie Akademią Nauk Stosowanych. Wiadomość tę ogłoszono podczas piątkowej (8 października) uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Proces zmiany nazwy już się rozpoczął

Starania o to, aby na bazie PWSZ utworzyć Akademię Tarnowską trwają już od kilkunastu lat. Wszystko wskazuje na to, że niedługo się one ziszczą i miasto będzie mogło poszczycić się uczelnią wyższą o randze akademii, a tym samym wzrośnie jego prestiż. To efekt nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która niedawno weszła w życie. Umożliwia ona najlepszym uczelniom zawodowym w Polsce, przyjęcie nazwy „Akademia Nauk Stosowanych”.

Wszystko wskazuje na to, że piątkowa inauguracja nowego roku akademickiego była w Tarnowie ostatnią pod nazwą PWSZ. Kolejna prawdopodobnie odbędzie się już w Akademii Nauk Stosowanych.

- Rozmowy rektorów największych polskich szkół zawodowych z Ministerstwem Edukacji i Nauki zakończyły się sukcesem. Już niebawem miejsce PWSZ w Tarnowie zajmie Akademia Nauk Stosowanych. Wniosek w tej sprawie został już wysłany i czekamy na jego akceptację. Dzięki temu, że spełniamy szereg warunków, będzie nam dane znaleźć się w wąskim gronie szkół, które zapiszą nowy rozdział w historii polskiego szkolnictwa wyższego – mówiła podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego Małgorzata Kołpa, rektor PWSZ.

Dzięki temu, że uczelnia zostanie akademią, w Tarnowie będzie można kształcić na wszystkich kierunkach nauczycielskich. Do tej pory potrzebna była do tego zgoda patronackich uczelni akademickich.

Proces potrwać ma kilka miesięcy. W piątek zaprezentowane zostały m.in. elementy identyfikacji wizualnej ANS. W centrum znaku graficznego umiejscowiona jest litera T – od nazwy Tarnów, która dodatkowo przypomina drogowskaz zachęcający do studiowania w mieście. Do barw Tarnowa nawiązuje również jego kolorystyka – żółto-niebieska.

Studenci w Tarnowie wrócili do nauki stacjonarnej

- Czekaliśmy na to bardzo długo, każdego dnia marząc o powrocie do normalności. Od tygodnia uczelniane korytarze wreszcie żyją, wypełnia je śmiech i młodzieńcza energia. Przez ostatni rok społeczność akademicka PWSZ udowodniła, że łączą je więzy silniejsze niż koronawirus – mówiła rektor.

Podsumowując poprzedni rok podała wyniki przeprowadzonych badań, z których wynika, że sposób prowadzenia zajęć w ub. roku w formie zdalnej na poziomie dobrym lub bardzo dobrym oceniło 84 procent studentów.

Umowa PWSZ z Grupą Azoty

Uroczystą inaugurację poprzedziło podpisanie umowy pomiędzy uczelnią a Grupą Azoty. Dzięki niej będzie możliwe odbywanie praktyk zawodowych oraz staży studentów w Azotach, wsparcie merytoryczne osób piszących prace dyplomowe związane z profilem działalności firmy, wzajemne zatrudnianie specjalistów oraz dostęp do infrastruktury badawczej i realizacja wspólnych projektów i przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.

- Nad dopięciem szczegółów umowy pracowaliśmy wiele miesięcy. Dzięki zaangażowaniu wielu dyrektorów, kierowników i menedżerów ze strony Grupy oraz przedstawicieli Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego oraz Politechnicznego PWSZ uwzględniliśmy w niej najważniejsze dla obu stron zapisy, dające szanse na realną współpracę i bardzo wymierne korzyści. Cieszę się, że możemy otworzyć nowy rozdział w naszych relacjach – mówi Rafał Kurczab, prorektor PWSZ ds. nauki i rozwoju. - To ważne, bo nie ma silnego Tarnowa bez Azotów i nie ma silnego Tarnowa bez PWSZ. Razem możemy zrobić coś dobrego dla całego subregionu – stwierdził.

FLESZ - Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska