Tłumy turystów wyruszają na szlaki w Tatrach w każdy weekend, aby podziwiać złotą polską jesień w górach. Już sam widok części reglowej Tatr, gdzie drzewa liściaste zmieniły barwę na żółtą i czerwoną, wprawia w zachwyt. Podobnie wyglądają wyższe partie Tatr. Zielone trawy przybrały teraz kolory jesieni.
Złota polska jesień i słoneczna pogoda ma zostać jeszcze przez ok. 2 tygodnie. Temperatura każdego dnia będzie coraz niższa, ale cały czas będą to dodatnie wartości i będzie świecić słońce. Dopiero w pierwszym tygodniu listopada na niebie mają pojawić się gęste chmury, z których będzie padać deszcz.
Wychodząc w góry należy pamiętać, że w nocy temperatury spadają poniżej zera, a na części szlaków pojawiają się oblodzenia.
- W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, które po stronie północnej i w miejscach zacienionych utrzymują się przez cały dzień. Poślizgnięcie się w stromym terenie, grozi upadkiem z wysokości. W wyższe partie gór, w terenie eksponowanym, zalecamy zabrać ze sobą kask na głowę. W lecie, gdy w górach panuje duży ruch, nietrudno o spadające kamienie, które mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne dla wędrującego. W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) i natychmiast oddalić się w przeciwnym kierunku. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem - wymieniają zagrożenia jakie można spotkać na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego pracownicy w komunikacie.
57. Rajd Żubrów wystartował w Zakopanem. Klasyki i auta spor...
