Najlepsi wspinacze w Polsce już po raz dwudziesty siódmy powalczą o medale Mistrzostw polski w boulderingu. W zawodach mogą uczestniczyć także obywatele Ukrainy, mieszkający w Polsce. Rundy eliminacyjne wystartują od godziny 10.00. Rozpoczęcie finałów zaplanowano na godzinę 20.00.
Wstęp dla widzów jest bezpłatny.
Historia zawodów wspinaczkowych sięga początku lat 90. XX wieku. Początkowo wspinacze rywalizowali w dwóch konkurencjach wspinając się na czas i na trudność. W połowie lat 90. ubiegłego stulecia popularność zyskała rywalizacja na trudność rozgrywana na niskich ściankach, co pozwoliło na rezygnację z liny do asekuracji. Tak narodziły się zawody boulderowe (od angielskiego boulder czyli głaz). Obecnie bouldering to jedna z najpopularniejszych form aktywności wspinaczkowej, a rywalizacja zawodnicza w tej konkurencji jest niezwykle widowiskowa.
Ścianki do boulderingu nie przekraczają 5. metrów wysokości, a zawodnicy mają do pokonania niezwykle trudne drogi wspinaczkowe składające się dosłownie z kilku ruchów. Punktowane jest dotarcie na szczyt problemu (TOP) oraz zaliczenie pośredniego chwytu (ZONA). Zwycięża ten kto zgromadzi najwięcej TOPów w danej rundzie. W dalszej kolejności sędziowie biorą pod uwagę liczbę zaliczonych ZON. A kolejne elementy brane pod uwagę w ustalaniu kolejności to liczba prób potrzebnych do osiągnięcia TOPów i ZON.
Pierwsze mistrzostwa Polski w boulderingu rozegrano w 1997 roku w Krakowie (na ścianie RENi Sport) i w ciągu dwudziestu siedmiu lat, Kraków był areną mistrzostw Polski jeszcze kilkukrotnie. Przed rokiem mistrzostwa gościły w Lublinie, gdzie tytuły wywalczyli wrocławianka Małgorzata Kurek i krakowianin Andrzej Mecherzyński-Wiktor.
Organizatorem zawodów jest: Polski Związek Alpinizmu, KS Korona Kraków
Partnerem Głównym wydarzenia jest Miasto Kraków.
Elektrośmieci na wagę złota?
