MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tych branżach dorobisz najwięcej. Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy oraz jakie stawki godzinowe oferują

OPRAC.: MB
Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny przepływ przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów. Co ważne, podjęcie dorywczej pracy przy produkcji lub w magazynie nie wymaga żadnych kwalifikacji.
Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny przepływ przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów. Co ważne, podjęcie dorywczej pracy przy produkcji lub w magazynie nie wymaga żadnych kwalifikacji. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
W 2023 roku najwięcej zleceń pracy dorywczej znajdziemy w takich branżach jak handel, logistyka, produkcja. Na stawki zdecydowanie wyższe niż minimalna stawka godzinowa obowiązująca od stycznia tego roku, będą mogli liczyć kasjerzy czy magazynierzy. – Pracodawcy chętniej będą pozyskiwać pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej, których na rynku pracy jest coraz więcej – zaznacza Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow. Ile można zarobić „na godzinę”?

Spis treści

– Utrzymująca się od kilkunastu miesięcy dwucyfrowa inflacja, wysokie ceny energii, zawirowania na rynku związane z wojną w Ukrainie. To tylko część zjawisk, którym podporządkowany był 2022 rok i które determinują działania podejmowane przez pracodawców – zaznacza Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Dlaczego firmy zatrudniają „na godziny”?

– Po pierwsze, widzimy ogromne zainteresowanie pracownikami zatrudnianymi ad hoc na potrzeby konkretnych projektów. Tikrow zrealizowało w ubiegłym roku niemal 40 tys. zleceń, to dwa razy więcej niż rok wcześniej. W niemal 9 na 10 przypadków zatrudniającymi byli przedstawiciele branży retail, logistyki oraz firm produkcyjnych – tłumaczy ekspert.

Po drugie wskazuje, że firmy coraz częściej przestawiają się na planowanie grafików pracy w oparciu o smart working, elastyczne stanowiska pracy i błyskawiczne procesy rekrutacyjne. – Po trzecie, coraz wyższe koszty stałe tworzenia etatów, m.in. w związku z podwyżką płacy minimalnej i stawki godzinowej – w styczniu i planowana w lipcu – zmuszają do szukania optymalizacji – zaznacza.

Zdaniem Trębskiego pracodawcy chętniej będą pozyskiwać pracowników gotowych do podjęcia pracy dorywczej, których na rynku pracy jest coraz więcej.

W tych branżach można dorobić najwięcej

Eksperci Tikrow przeanalizowali niemal 40 tys. zleceń zrealizowanych w 2022 roku dla klientów z różnych gałęzi gospodarki. Wytypowano z nich stanowiska o najlepszych perspektywach, jeśli chodzi o liczbę ofert oraz dynamikę wynagrodzeń. To w branży handlowej, logistyce i na produkcji Polacy będą mogli dorobić najwięcej w 2023 roku.

  • Pracownik produkcji / magazynier

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się kandydaci zatrudniani do prostych zadań fizycznych. Pracownicy produkcji i magazynierzy stanowili 84 proc. zleceń zrealizowanych w 2022 roku przez firmę dla branży produkcyjnej i logistyki.

– Mimo postępów automatyzacji, nadal bardzo ceni się pracowników, którzy sortują, układają lub montują z kilku elementów większe podzespoły powstających w fabryce produktów. Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny przepływ przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów – wskazano.

Podjęcie dorywczej pracy przy produkcji lub w magazynie nie wymaga żadnych kwalifikacji. Liczy się chęć do pracy i zaangażowanie. Dziś pracownik produkcji lub magazynier, posiadający status studenta, może liczyć na nawet 32 zł „na rękę”, czyli niemal 1,5 razy więcej niż wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa netto na umowie zleceniu (22,80 zł).

Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny przepływ przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów. Co ważne, podjęcie dorywczej pracy przy produkcji lub w magazynie nie wymaga żadnych kwalifikacji.

W tych branżach dorobisz najwięcej. Sprawdź, kogo poszukują ...

  • Pracownik sklepu

Co drugie zlecenie z branży handlowej obsłużone przez Tikrow w minionym roku dotyczyło rekrutacji pracownika sklepu. To wszechstronne zajęcie polega m.in. na rozkładaniu towarów na półkach, obsłudze w pełni zautomatyzowanej kasy fiskalnej czy drobnych pracach porządkowych. By zostać pracownikiem sklepu wystarczy umiejętność pracy w zespole, nastawienie na klienta i odrobina siły fizycznej.

Zdaniem ekspertów można się spodziewać, że w 2023 roku branża retail nadal będzie wieść prym w tworzeniu elastycznych grafików pracy w oparciu o zatrudnienia ad hoc. Po krótkim szkoleniu pracownik sklepu może liczyć na zarobki rzędu 28 zł netto za godzinę pracy.

  • Picker, czyli pracownik kompletujący zamówienia

Według danych Tikrow picker, czyli pracownik kompletujący zamówienia dla klientów w magazynie, stanowił 22 proc. ofert pracy dorywczej w branży logistycznej w 2022 roku. Rozwój e-commerce i troska o zapewnienie stabilności łańcucha dostaw sprawiają, że nie brakuje wakatów na stanowisko pickera w magazynach i centach logistycznych.

– Podobnie jak w wypadku magazyniera, by zostać pickerem w branży logistycznej, wystarczy zapał do pracy i odrobina refleksu. Podobnie jak w wypadku pracownika sklepu stanowisko pickera wynagradzane jest na poziomie nawet 28 zł „na rękę” za godzinę pracy – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych branżach dorobisz najwięcej. Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy oraz jakie stawki godzinowe oferują - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska