„Nikt nie jest wolny, gdy inni są uciskani”
Po tym, jak przez USA przetoczyła się największa jak dotąd fala demonstracji antyrasistowskich, do protestów dołączyła Europa i świat. W niedzielę 7 czerwca tysiące osób gromadziło się w geście solidarności z amerykańskim sprzeciwem wobec brutalności organów ścigania i systemowej niesprawiedliwość. Demonstranci pojawiali się przed ambasadami USA w krajach takich jak:
- Wielka Brytania
- Francja
- Niemcy
- Kanada
- Irlandia
- Meksyk
- Hiszpania
- Jamajka
- Polska
Protesty miały charakter pokojowy, choć w Bristolu obalono pomnik Edwarda Colstona - żyjącego w XVIII wieku handlarza niewolnikami - i wrzucono go do rzeki. Demonstranci trzymali banery z hasłami takimi jak „Sprawiedliwość dla George'a” czy też „Nikt nie jest wolny, gdy inni są uciskani”. Jedna z manifestantek w Wielkiej Brytanii, 60-letnia Pauline Nandoo, powiedziała Reutersowi, że protestuje przeciwko rasizmowi od lat siedemdziesiątych.
Są tu dzieci w każdym wieku i starsi. Doświadczają tego, czego my doświadczyliśmy - musimy zrobić wszystko, aby temu zapobiec.
Iskrą, która wyzwoliła masowe manifestacje, była śmierć George'a Floyda - czarnoskórego mężczyzny zamordowanego w trakcie zatrzymania przez policję. W jaki protestujący okazywali wsparcie na całym świecie?
Śmierć George'a Floyda
Do tragicznego wydarzenia doszło 25 maja 2020 roku w Minneapolis, w stanie Minnesota. Wezwany na miejsce potencjalnego przestępstwa biały policjant zatrzymał 46-letniego, czarnoskórego mężczyznę - George'a Floyda. Floyd, mimo że był nieuzbrojony, został skuty kajdankami i przyciśnięty do ziemi. Policjant przez 8 minut i 46 sekund dociskał kark mężczyzny kolanem, ignorując jego błagania o zwolnienie uścisku i ledwo wypowiadane słowa "I can't breathe" (ang. Nie mogę oddychać). Przez ostatnie 2 minuty i 53 sekundy Floyd był już nieprzytomny.
W zatrzymaniu brało udział jeszcze 3 innych policjantów, zaś całe zajście zostało sfilmowane przez przechodniów i opublikowane w mediach społecznościowych. Pretekstem do wezwania policji było rzekome użycie przez Floyda fałszywego banknotu 20-dolarowego w pobliskim sklepie.
29 maja policjant, który udusił Floyda, został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. 3 czerwca wydano nakaz aresztowania pozostałych trzech policjantów. Postawiono im zarzuty udzielenia pomocy w morderstwie. Protesty, które rozpoczęły się w USA 26 maja, nie dotyczą jedynie zabójstwa Floyda - od dekad policji w Stanach Zjednoczonych zarzuca się brutalność. Przypadków zabójstwa czarnoskórych przez amerykańskich policjantów było w najnowszej historii bardzo wiele.
- W 2015 roku kierowca, Samuel DuBose, zginął od kuli białego policjanta podczas kontroli drogowej.
- W 2016 roku na korytarzu w hotelu policjant zastrzelił 26-letniego Daniela Shavera - klęczącego na ziemi, z podniesionymi rękami.
- W tym samym roku patrol drogówki z Minnesoty zatrzymał ze skutkiem śmiertelnym 32-letniego Philando Castile’a.
- Nie są to odosobnione przypadki. Więcej ofiar zatrzymań opisuje książka Wszyscy wiedzą. O zabójstwach czarnych w Ameryce autorstwa Jilla Leovy'ego.
W odpowiedzi na nieuzasadnione morderstwa czarnoskórych zatrzymanych przez białych policjantów, od 2013 roku funkcjonuje ruch Black Lives Matter. Powstał w związku z uniewinnieniem policjanta, który w lutym 2012 r. podczas patrolu zabił nieuzbrojonego czarnoskórego nastolatka, Trayvona Martina.
Ruch Black Lives Matter
Black Lives Matter (ang. Życie Czarnoskórych ma znaczenie), w skrócie BLM to międzynarodowy ruch walczący o prawa człowieka, którego głównym celem jest walka z przemocą wobec osób czarnoskórych i rasizmem systemowym. Ruch, będący inicjatywą oddolną, sprzeciwia się brutalności policji oraz profilowaniu rasowemu i nierówności rasowej w amerykańskim wymiarze sprawiedliwości.
Do regularnie organizowanych protestów dołączyły ostatnie wydarzenia związane z zabójstwem George'a Floyda, zaś sam ruch zyskał ponowny rozgłos i ogólnoświatową uwagę.
