
ŚWIĘTO DZIEC GÓR
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Nowy Sącz
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na wielki finał 29. edycji Święta Dzieci Gór. To wyjątkowy festiwal, miejsce spotkań dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych. Podczas wspólnej zabawy młodzi uczestnicy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
W ten weekend będzie można jeszcze m.in. zobaczyć festiwalową prezentację Dnia Chorwacko-Ukraińsko-Podhalańskiego oraz wziąć udział w warsztatach festiwalowych. Koncert finałowy odbędzie się na terenie amfiteatru w Nowym Sączu w sobotę 30 lipca o godz. 19.00. Tuż po nim publiczność czeka jeszcze pokaz Tańczących Fontann.

ŚWIĘTO BORÓWKI
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
niedziela, 31 lipca
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej również przygotowało wyjątkowe spotkanie z muzyką i kulturą ludową. W niedzielę 31 lipca odbędzie się największa cykliczna impreza plenerowa, którą organizuje skansen, czyli Święto Borówki. Część artystyczną wypełnią m.in. inauguracja XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej – Zubrzyca Górna 2022,występy zespołów ludowych m.in. z Lipnicy Wielkiej, Zawoi i Chyżnego, spektakl dla dzieci Teatru TO oraz recital pieśni łemkowskich w wykonaniu Julii Doszny i Ruty Uwite. Podczas całej imprezy na uczestników czekają także liczne pokazy, warsztaty, konkursy (związane z obchodami Roku Łukasiewicza) oraz kulinarne degustacje.

EMANACJE
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Sobota 30 lipca, godz. 19.00.
Recital w ramach festiwalowego Cyklu Wieniawski, z udziałem laureata Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – Roberta Łaguniaka.
niedzielne Święto Emanacji w ogrodach lusławickiego Arboretum, podczas którego wystąpią kolejno: formacja Bester Quartet, duo Piotr Wyleżoł – Szymon Mika oraz Dorota Miśkiewicz z towarzyszeniem Marka Napiórkowskiego.
Niedziela 31 lipca, godz. 12.00, 17.00, 20.00.

Teatr Witkacego w Zakopanem w ten weekend zaprasza na inscenizacje nie tylko do swojej siedziby:
„Rzeźnia” powstała na motywach słuchowiska Sławomira Mrożka. Bohaterem spektaklu jest skrzypek, mężczyzna, który nie potrafi w pełni dojrzeć, by wyzwolić się od dyktatu zaborczej matki, być niezależnym, pełnym artystą. Spektakl reżyseruje Andrzej Dziuk, a w obsadzie pojawiają się m.in. Dorota Ficoń, Kamil Joński i Krzysztof Najbor.
Kiedy? Scena Witkacego, czwartek 28 lipca, godz. 19.15.
„Człapówki - Zakopane" w reż. Andrzeja St. Dziuka, jest adaptacją prozy Andrzeja Struga. Całość przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Scena A. Bazakbala – piątek 29 maja, godz. 19.15.
„Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja Stanisława Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.
Kiedy? Scena Witkacego, sobota 30 lipca, godz. 19.15.
„Kruk” to adaptacja dzieła hiszpańskiego dramaturga Alfonso Sastre. Autor wprowadza widzów w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się, że na wiele rzeczy ma się wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej człowiekowi zależy? W obsadzie spektaklu reżyserowanego przez Marka Wronę występują: Joanna Banasik, Krzysztof Wnuk, Piotr Łakomik, Emilia Nagórka i Dominik Piejko.
Kiedy? Muzeum Jana Kasprowicza Harenda – niedziela 31 lipca, godz. 20.15.