
Dzień Otwarty Willi Decjusza
Niedziela, 19 czerwca
19 czerwca (z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźców) w Willi Decjusza odbędzie się dzień otwarty. W programie nowa ścieżka zwiedzania w przewodnikiem w języku polskim i ukraińskim, testowanie interaktywnego narzędzia do poznawania nawzajem swoich kultur i historii jak StoryMap, odbędą się też warsztaty 360 camera oraz akcja wspólnego malowania. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
W godz. 13.00-18.00:
spotkanie w międzynarodowym gronie osób pracujących „z” i na rzecz uchodźców i wymiana doświadczeń,
wspólne przetestowanie internetowych platform, na których zamieszczono historie przeszłych i współczesnych migracji,
spotkanie się z naszymi bohaterami - Nowymi Krakowianami, którzy opowiedzieli historie swojej przymusowej podróży, dając świadectwo podobieństwa losów z Polakami, którzy uciekali z Polski w przeszłości,
prezentację nowej ścieżki zwiedzania dotyczącej imigracji i migrantów w Krakowie i w samej Willi Decjusza (oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim)
oraz stworzenie przez Uczestników wspólnego obrazu/dzieła, które będzie efektem interakcji Artysta-Uczestnicy.

Ogród Doświadczeń im. St. Lema
Niedziela, 19 czerwca, godz. 15.00
Cykl zajęć pt. Poznajemy kosmiczne wynalazki
Poznajemy misje Artemis I i Artemis II i składamy model rakiety. Wyznaczymy aktualna fazę Księżyca za pomocą nomogramu?

Dzień Dobry ICE Kraków
Niedziela, 19 czerwca
W niedzielę, 19 czerwca, od godz. 10.00 do 15.00 na uczestników czekać będą wyjątkowe atrakcje, które tradycyjnie zmienią ICE Kraków w ogromny, trzypoziomowy plac zabaw. Najmłodszych mieszkańców Krakowa organizatorzy zaproszą do udziału w warsztatach rękodzieła, tanecznych, designu, a także w zajęciach teatralnych, kreatywnej nauce języka polskiego i pokazach naukowych. Mali artyści zostaną zachęceni do nauki śpiewu i uczestnictwa w warsztatach plastycznych, z kolei na fanów aktywności fizycznej czeka wspólna gimnastyka. Poza warsztatami dla odkrywców przygotowano też tor przeszkód i wielkoformatowe puzzle z mapą Krakowa.
Do wspólnej zabawy zaprosi gość specjalny – brodaty jeździec w kolorowym stroju orientalnym, ze szpiczastą czapką zwieńczoną półksiężycem, „jeżdżący” na drewnianym koniku przytwierdzonym do pasa. Porusza się na dwóch nogach odzianych w czerwone buty. W ręku trzyma laskę zakończoną kulistą głowicą. A mowa oczywiście o krakowskim Lajkoniku. Tradycja mówi, że kto zostanie uderzony buławą, temu szczęście i pomyślność dopiszą przez cały rok.
Dzień pełen wrażeń tradycyjnie uwieńczy projekcja filmu niespodzianki w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego, zaplanowana w dwóch turach: o godz. 11.00 oraz o godz. 13.00. Bilety dostępne ona stronie oraz w aplikacji KBF: PLUS.

Koncert charytatywny i aukcja na rzecz Ukrainy
Sobota, 18 czerwca, godz. 18.00
Krzysztofory
18 czerwca o godz. 18.00 w pałacu Krzysztofory wystąpi Zoriana Grzybowska, ukraińska śpiewaczka i bandurzystka. Koncert będzie połączony z niezwykłą aukcją na rzecz ukraińskich szpitali i sierocińców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Do wylicytowania – poza dziełami sztuki – m.in. ukraiński symbol oporu: moneta kolekcjonerska „Ruski okręcie wojenny …” Wybita, by upamiętnić legendarną akcję na Wyspie Węży, pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jest to jeden z 200 istniejących na świecie egzemplarzy. Monety wybito w mennicy w Nikołajewie, która już nie istnieje.
Poza tym do zdobycia będzie znaczek z limitowanej edycji „Ruski okręcie wojenny …” projektu Borysa Grocha, wydany przez Ukrposhte. Na znaczku: rosyjski krążownik Moskwa, flagowy okręt Putina, który brał udział w ataku na Wyspę Węży, zatopiony przez Ukraińską armię w połowie kwietnia. Znaczek z pierwszej edycji, wydanej przed zatopieniem „Moskwy”. Niedostępny już w oficjalnej sprzedaży.
Do wylicytowania będzie też fragment rakiety: BM-30 Smiercz. To jedna z najpotężniejszych rakiet, jakich używają Rosjanie do równania z ziemią ukraińskich miast. Fragment rakiety przekazali ukraińscy żołnierze.